Biblioteca Județeană „Ovid Densusianu” Hunedoara – Deva, cu sprijinul Consiliului Județean Hunedoara și în parteneriat cu colegiile și liceele devene, a marcat, astăzi, la Deva, acest eveniment de seamă al istoriei românilor.
În centrul vechi al orașului, a avut loc un moment de reculegere și depunerea unei jerbe la placa amplasată pe clădirea Casei Județene de Asigurări de Sănătate Hunedoara, locul unde a fost hotelul în care a poposit domnitorul Alexandru Ioan Cuza la 14 februarie 1866 în drumul său spre exil.

Sub faldurile steagurilor tricolore o delegaţie din care au făcut parte Costel Avram, administratorul public al Consiliului Județean Hunedoara, Ion Bădin, vicepreședintele Consiliului Județean Hunedoara, Doinița Maria Bălănesc, consilier județean, Ioan Ștaier, consilier județean, Sebastian Bara, managerul bibliotecii noastre, cât şi directori, profesori ai colegiilor şi liceelor din Deva şi scriitori hunedoreni, au participat la evenimente.

Participanții la eveniment s-au reunit în curtea interioară a bibliotecii și într-o Horă a Unirii

A fost, ca în fiecare an, un moment frumos şi impresionant, curtea răsunând în acordul celebrei melodii ,,Hai să dăm mână cu mână”. A fost multă lume, multe steaguri au fluturat în amintirea evenimentului sărbătorit.

Sărbătorirea zilei Unirii Principatelor Române a continuat la Sala de Lectură a bibliotecii județene și la Secția de Împrumut Carte pentru Copii unde a avut loc o evocare a evenimentelor petrecute în luna ianuarie 1859 și a marilor personalități care au contribuit la înfăptuirea Unirii Principatelor Române.

Alături de managerul Sebastian Bara, prezentarea a fost realizată de Mihaela Ţoţa. Alături de reprezentanții bibliotecii județene au fost prezenți elevi de la Colegiul Tehnic „Transilvania” Deva, Liceul Tehnologic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” Deva și Școala Gimnazială „Andrei Șaguna” Deva, Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” Deva.

La finalul prezentării elevii elevii au răspuns la întrebări şi au primit diplome şi cărţi.


EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Festivalul Colindelor de la Moroeni a reunit 400 de colindători din întreaga țară și Republica Moldova
Moș Crăciun a adus magia sărbătorilor în unitățile de învățământ din Răcari și Ghergani
Consiliul Județean Dâmbovița, bilanțul proiectelor din 2025 și direcții pentru 2026