Peste 100.000 de persoane din Afganistan au fost evacuate din 14 august, în ajunul revenirii talibanilor la putere, au transmis oficialii de la Casa Albă.
„Începând cu 14 august, SUA au evacuat și au facilitat evacuarea a aproximativ 100.100 de persoane”, au declarat cei de la Casa Albă într-un comunicat emis la câteva ore după ce bombardierii sinucigași ai Statului Islamic au ucis oameni, nclusiv 13 combatanți ai trupelor americane, în timp ce au atacat mulțimile adunate în afara aeroportului din Kabul, sperând a fugi.

Anunțul a venit pe măsură ce termenul de 31 august se apropie pentru ca SUA să-și retragă trupele și pentru ca acesta și alte țări occidentale să pună capăt transportului lor aerian masiv. A fost rezultatul a 14 zboruri militare americane care transportau aproximativ 5.100 de evacuați și 39 de zboruri de coaliție care transportau 2.400 de persoane.
”Soldații Armatei SUA din Brigada a 44-a Medicală, Divizia 82 Aeriană, Divizia 10 Munte, Poliția Militară 16 și Brigada 35 Semnal rămân angajați să asigure evacuarea în condiții de siguranță a cetățenilor americani și a cetățenilor afgani care au ajutat Statele Unite” a ținut să transmită și gen. James C. McConville.

Statele Unite au avertizat duminică cu privire la o „amenințare specifică și credibilă” în apropierea aeroportului din Kabul, în timp ce forțele sale se grăbesc să finalizeze evacuările din Afganistan până la data limită de 31 august, iar talibanii se pregătesc să preia conducerea aeroportului cheie. Într-o alertă de securitate, Ambasada SUA la Kabul a avertizat cu privire la un atac în anumite zone ale aeroportului Kabul, inclusiv porțile de acces ale acestuia, așa cum a declarat președintele SUA Joe Biden reporterilor din Washington, DC, comandanții săi i-au informat că un alt atac este foarte probabil în următoarele 24-36 de ore .

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Conformitatea vehiculelor: obținerea copiei conforme și ecusoanelor după infiintarea firmei de ridesharing (Blue, Bolt, Uber)
OFSD Dâmbovița alături de oameni. „Spiritul Crăciunului se simte cel mai bine atunci când îl împărtășești”
Deputat Carmen Holban a participat la Comitetul Executiv Național al Organizației Femeilor Social-Democrate (OFSD)