Teatrul Tony Bulandra a participat în acest an cu două spectacole la prestigiosul Festival Medieval „Cetăți Transilvane” de la Sibiu, ajuns la cea de-a cincisprezecea ediție.
Spectacolul „Visul lui Fundulea”, bazat pe „Visul unei nopți de vară” de William Shakespeare este prezentat pentru al doilea an consecutiv la Sibiu, însoțit însă, în premieră, de spectacolul „Petruchio și Katharina”, bazat pe „Îmblânzirea scorpiei”, o altă comedie binecunoscută a Bardului.
În trecut, Teatrul Tony Bulandra a mai participat la acest festival cu spectacolele „Don Quijote” și „Romeo și Julieta”, în regia lui McRanin și succesul acestor producții a făcut ca teatrul să fie un invitat constant în cadrul evenimentelor Festivalului.
„Visul lui Fundulea” și „Petruchio și Katharina” le veți putea vedea în aer liber, la Curtea Domnească, odată cu manifestațiile dedicate Zilelor Cetății Târgoviște. Vă așteptăm cu drag!


EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Festivalul Colindelor de la Moroeni a reunit 400 de colindători din întreaga țară și Republica Moldova
Moș Crăciun a adus magia sărbătorilor în unitățile de învățământ din Răcari și Ghergani
Consiliul Județean Dâmbovița, bilanțul proiectelor din 2025 și direcții pentru 2026