
Corneliu Ștefan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița:
- Valoare proiect extindere Secția de Cardiologie – peste 7 milioane de lei (cu tot cu angiograf peste 2 milioane de euro) cu o suprafată de 450 mp, lucrările vor începe de mâine, finanțare din bugetul Consiliului Județean Dâmbovița. Anul viitor vom avea cea mai modernă secție de cardiologie din Sudul României.
- Vom achiziționa și un aparat angiograf, echipament medical care nu există în momentul de față în județul nostru.
- Se lucrează intens acum la alte două proiecte: Reabilitarea, extinderea, modernizarea și dotarea Unității de Primiri Urgențe – 8.000.000 de lei și Construirea unui nou Ambulatoriu de Specialitate – 17.000.000 de lei.
- Valoarea celor trei proiecte depășește 40 de milioane de lei, cel mai mare plan investițional din istoria Spitalului Județean Dâmbovița.
- Investițiile pe care le facem sunt făcute în paralel cu atragerea și angajarea de cadre medicale
- Pentru prima dată în istoria Spitalului Județean Târgoviște avem cei mai mulți medici care au venit alături de noi și avem scoase la concurs 36 de posturi. Anul trecut au venit 26 de medici cu media de vârstă de 37 de ani.
Despre stadiul lucrărilor la Construirea unui nou Ambulatoriu de Specialitate:
”Suntem într-un stadiu de aproximativ 25% din proiect cu o valoare de peste 17 milioane de lei, cofinanțare din partea Consiliului Județean Dâmbovița. anul viitor va fi gata cu siguranță. Suntem înainte cu 45 de zile față de stadiul din proiect. Lucrările decurg foarte bine.
Se lucrează și la Extinderea Unității de Primiri Urgențe (UPU), dar nu la fel de bine, aici am o supărare personală față de cei care execută lucrarea. Nu facem rabat de la calitate și constructorul și-a asumat niste responsabilități față de dâmbovițeni și e de datoria tuturor să le ducă până la capăt. Toți constructorii au tot sprijinul și nu au avut piedici puse în proiecte. Căutăm fonduri pentru și pentru parcarea supraterana, studiul de fezabilitate este gata și imediat cum vom găsi fonduri vom scoate la licitație proiectul, are o valoare de peste 4 milioane de euro. Dar anul acesta din bugetul propriu al Consiliului Județean Dâmbovița am ales să extindem secția de cardiologie decât să investim într-o parcare, este mai importantă viața oamenilor.”
Caudiu Dumitrescu, managerul Spitalului Județean de Urgență Târgoviște:
Medic Cardiolog, Țoni Ovidiu Mihai, director medical și Șeful Secției de Cardiologie Târgoviște:

”Oamenii ar vrea ca binele să li se întâmple, să li se ofere de-a gata, fără ca ei sa facă ceva pentru el. Ori așa ceva nu se poate! Nimic nu se face fără noi, fără participarea noastră. Starea de bine apare abia după ce am experimentat starea de rău. Abia după ce am văzut ce nu ne place, ce ne doare, ce ne face să suferim, abia atunci înțelegem că nu mai vrem și începem să ne căutam binele. Insă binele îl găsim doar în legatura noastră cu creatorul, cu Dumnezeu.” http://oficialmedia.com/de-ce-au-oamenii-nevoie-de-repere/
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Cum să îți construiești un fond de urgență eficient? Pași și sfaturi practice
Proiecte de reducere a populației lumii – Află cum s-ar putea realiza
Trump se teme de scurgerea de informatii – spioni la nivel inalt
Șapte lucruri pe care nu le știi despre păstrarea unui război – Visul afaceriștilor
Reacțiile oficialilor ruși la posibila furnizare de rachete Tomahawk Ucrainei – o linie roșie traversată?
Trump autorizează lovituri cu rază lungă de acțiune împotriva Rusiei – o schimbare în strategia SUA față de Ucraina
SPIRITUALITATE
Calugarul Simeon de pe muntele Athos, sfaturi pentru pacea sufletului
Sfântul Gherasim, tămăduitor de boli și suferințe
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Aurelian Cotinescu – Computer tomograf (CT) și RMN în cadrul Spitalului Orășenesc Găești
CAMPANIA ”VIAȚĂ PENTRU MAREA FAMILIE DE PACIENȚI” ȘI STILUL DE VIAȚĂ SĂNĂTOS
Tema acestui an este : Sănătatea mintală în situații de urgență umanitară
Lansarea coaliției „București – HPV Free City”
Top 5 suplimente pentru o digestie sănătoasă
Sfecla roșie – aliatul tău pentru o circulație sangvină sănătoasă
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Curs Stivuitorist Avizat ISCIR în Târgoviște – Formare Profesională Certificată
Aurelian Cotinescu – Computer tomograf (CT) și RMN în cadrul Spitalului Orășenesc Găești
Lege pentru diaspora: fond dedicat repatrierii românilor decedați în străinătate