Comuna Nucet a găzduit duminică, în satul Cazaci, o ceremonie dedicată împlinirii a 100 de ani de la inaugurarea Monumentului Eroilor căzuți în Războiul de Independență, Războiul din 1913 și Primul Război Mondial. Evenimentul a avut loc la inițiativa primarului Luiza Bărboiu și a reunit reprezentanți ai autorităților județene: președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, vicepreședinții Luciana Cristea și Antonel Jîjîie , prefectul Marian Tănase, deputatul PSD Carmen Holban, ministrul secretar de stat Ionuț Săvoiu, precum și consilieri locali și locuitori ai comunei.

Manifestarea a fost un prilej pentru comunitate de a-și exprima respectul față de eroii care au sacrificat totul în marile conflicte ale României. În mesajul adresat participanților, primarul Luiza Bărboiu a subliniat importanța păstrării vie a memoriei acestora.
„Astăzi, în fața acestui monument, ne adunăm pentru a cinsti memoria eroilor satului nostru, eroi care au luptat și au sacrificat totul în Primul Război Mondial pentru un ideal mai mare decât orice individ. Este o mărturie vie a celor care nu au ezitat să își pună viața în slujba unui ideal comun. Mulțumim, eroi ai satului Nucet, pentru tot ce ați făcut! Suntem mândri să vă purtăm numele”, a transmis edilul.
Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a accentuat contextul simbolic al acestui moment, care precedă sărbătoarea națională a românilor. „Astăzi, la Nucet, chiar înainte de Ziua Națională a României, am marcat 100 de ani de la inaugurarea Monumentului Eroilor din 1877–1878, 1913 și Primul Război Mondial. Eroii noștri au luptat fără ezitare pentru țară, iar datoria noastră este să nu le uităm sacrificiul. În Dâmbovița, ne respectăm trecutul și îi onorăm pe cei care și-au dat viața pentru țară”, a declarat acesta.






EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Rotary Club Târgoviște: Magia Crăciunului – bucuria de a dărui
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Uleiul de morcov — soare lichid pentru piele și suflet
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Rotary Club Târgoviște: Magia Crăciunului – bucuria de a dărui
Ionuț Bănică: Vești foarte bune de sărbători pentru Corbii Mari
Marius Caravețeanu, primarul orașului Răcari: Gesturi de respect și recunoștință