Cati dintre noi in afara de curatenia obisnuita facuta acasa, la birou sau in locurile in care ne petrecem mai mult timp, am facut si o curatare energetica acestora? Locurile in care ne petrecem o mare parte din viata cotidiana sunt responsabile nu numai de confortul nostru dar si de linistea, starea de sanatate si nivelul energetic.
Pentru ca energia negativa te poate imbolnavi la propriu.Tu ce faci pentru asta? De-a lungul timpului, am invatat de l a persoane intalnite in viata mea ca in afara de frecatul de zor prin casa , trebuie sa te raportezi la caminul tau ca la o fiinta draga tie. Sa-l bucuri din cand in cand cu cate un cadou, sa ii mai cumperi cate o haina noua ( lucrurile vechi si uzate atrag si pastreaza energia negativa), sa-l parfumezi ( aromaterapie) si nu in ultimul rand sa-ti iubesti caminul.
De foarte multe ori responsabil pentru lipsa de motivatie, tensiuni, frustrari, depresii sau pierderi financiare este doar faptul ca energia Chi este blocata si nu curge in mod corespunzator. O metoda simpla de curatare energetica este apa de trandafiri ( uleiul esential de trandafiri are cel mai mare nivel de vibratie ). Cateva picaturi de ulei de trandafir puse intr-o sticla cu pulverizator si putina apa, va face minuni. Ca sa va impartasesc un secret, persoane cu experienta mi-au spus ca orice ulei esential folosit pentru aromaterapie nu ar trebui pus in lampi. Ci pus in pulvetizator si dat prin casa , cu preponderenta in colturile acesteia. Este deosebit de eficace!
Tamaia si smirna – se stiu de cand lumea. Bunicii nostri le foloseau pe vremuri si nu doar ca pe un ritual obligatoriu. Se stie de fapt, ca smirna este un antimicrobian puternic, iar in antichitate pafumul de smirna era cunoscut ca un bun scut impotriva gandurilor negre. Alaturi de smirna, tamaia a facut si ea parte din darul adus de misteriosii Crai de la Rasarit lui Iisus, la nastere. In traditia populara este cunoscuta ca un pretios leac magic, cu virtuti de protectie. Se spune ca o bucatica de tamaie sfintita tinuta la gat apara de deochi, de blestem, de boli si de toate relele. Tamaia si smirna se vor arde intr-un vas special, fumul degajat fiind imprastiat cu mana in toate directiile . Lasati fumul sa circule prin toata casa, acesta va echilibra si curata energetic intreaga casa.
Salvia – probabil una dintre cele mai cunoscute modalitati de curatire energetica. Puneti intr-o scrumiera frunze de salvie uscata , aprindeti-o, dupa care stingeti ( cu grija pentru a nu va expune accidentelor). Folositi mana pentru a impinge fumul in toate colturile casei. Fumul de salvie are propietatea extraordinara de a strange energia negativa dintr-o incapere si de a ridica nivelul vibrational. Testele au aratat ca fumul de salvie modifica literalmente polaritatea aerului, incarcand atmosfera cu ioni pozitivi.
călător pe la reviste pe la câteva edituri „…spunea mama: fluturii făceau curte florilor şi-atunci am mişcat prima dată, apoi zi de zi pântecu-i zvâcnea aşa cum ţi se zbate ochiul stâng. când m-am născut căzuse bruma. eu n-am vrut sa ucid fluturii” în rest, căţărare liberă




EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Festivalul Colindelor de la Moroeni a reunit 400 de colindători din întreaga țară și Republica Moldova
Moș Crăciun a adus magia sărbătorilor în unitățile de învățământ din Răcari și Ghergani
Consiliul Județean Dâmbovița, bilanțul proiectelor din 2025 și direcții pentru 2026