Partidul Național Liberal – Organizația Nucet protestează față de intenția PSD de a alunga din localitate medicii de familie, privând aproximativ 5000 de oameni de servicii medicale minime.
Până în luna martie, Dispensarul medical al comunei Nucet a fost concesionat medicilor de familie Artur Safciu și Anica Boz cu 1 euro/mp/an, în conformitate cu prevederile HG 884/2004. Prin Hotărârea nr. 17/27.03.2015 a CL Nucet, redevența a fost însă majorată de aproape 20 de ori – la 19,32 euro/mp/an – motivându-se necesitatea de a se ajunge la ”prețul pieței”. Acest ”preț al pieței” este mai mare decât în orașe precum Constanța sau Bacău, ceea ce ne îndreptățește să afirmăm că primarul comunei Nucet, Marioara Bărboiu, împreună cu consilierii PSD, nu vor ca oamenii să mai beneficieze de servicii medicale.
Menționăm faptul că dr. Artur Safciu și dr. Anica Boz au suportat integral cheltuielile pentru renovarea Dispensarului (deși aceasta era datoria Primăriei), și-au achiziționat mobilier și materiale sanitare și plătesc utilitățile.
”Este revoltător că Primăria Nucet nu a investit niciun ban în sănătate, în ultimii 25 de ani, dar acum cere redevențe nereale și nejustificate, doar – doar îi va alunga pe medicii de familie din comună. Sunt oameni în vârstă și bolnavi, copii și persoane cu handicap care vor avea cel mai mult de suferit. Primarul trebuie să creeze condiții optime pentru ca medicii de familie să-și desfășoare activitatea, nu să-i oblige să plătească sume pe care nu și le permit. Clădirea Dispensarului se află în patrimoniul privat al unității administrativ – teritoriale Nucet și trebuie să deservească în mod decent cetățenii, nu să-i lipsească de utilitatea acestuia, în cazul în care medicii de familie nu-și mai pot desfășura activitatea”, a precizat Daniela Matei, co-președinte PNL Nucet.
PNL Nucet solicită primarului Marioara Bărboiu și Consiliului Local, majoritar PSD, ca în ședința ordinară de astăzi, de la ora 17.00, să revină asupra hotărârii privind majorarea, de aproape 20 de ori, a redevențelor pentru medicii de familie și să înceteze cu presiunile asupra acestora.
Departamentul de Comunicare PNL Dâmbovița


EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Consiliul Județean Dâmbovița, bilanțul proiectelor din 2025 și direcții pentru 2026
Corneliu Ștefan critică OUG privind majorarea taxelor locale
Conformitatea vehiculelor: obținerea copiei conforme și ecusoanelor după infiintarea firmei de ridesharing (Blue, Bolt, Uber)