Președintele american Josef Biden i-a comunicat direct omologului său Vladimir Putin că dacă Rusia va invada militar Ucraina, SUA își “vor fortifica aliații de pe flancul estic cu capacități suplimentare ca răspuns la o astfel de escaladare”. Josef Biden a subliniat natura presupusă „amenințătoare” a mișcărilor trupelor ruse în apropierea granițelor ucrainene. ”Rusia este serios interesată să obțină garanții fiabile, stabilite din punct de vedere legal, care să excludă extinderea NATO spre est și desfășurarea sistemelor de arme ofensive în statele din apropierea Rusiei”, se arată și în comunicatul de presă al regimului de la Moscova. Casa Albă spune că președintele Josef Biden i-a spus președintelui rus Vladimir Putin că Statele Unite sunt pregătite să lanseze măsuri economice puternice în cazul în care Rusia invadează Ucraina, semnalând că aceste noi măsuri ar avea un impact mai mare decât sancțiunile emise în 2014, care nu au reușit să oprească Rusia din a ocupa Crimeea, transmite CNN.

„Vă privesc în ochi și vă spun, așa cum președintele Biden l-a privit în ochi pe Putin și i-a spus astăzi, că lucrurile pe care nu le-am făcut în 2014 suntem pregătiți să le facem acum”, a declarat consilierul pentru securitate națională Jake Sullivan reporterilor marți după-amiază, după videoconferința dintre Joe Biden și Vladimir Putin. Sullivan a vorbit într-o conferință de presă după o convorbire prin videoconferință între Biden și Putin, în care președinele Josef Biden a avertizat Rusia că vor fi măsuri economice severe și de altă natură, dacă intenționează escaladarea militară în Ucraiana.
În cazul în care va avea loc o nouă invazie în Ucraina, o escaladare militară în Ucraina, evident că ” mulți dintre partenerii noștri de pe frontul estic, aliații noștri baltici – România, Polonia, alte țări – vor fi din ce în ce mai îngrijorați de securitatea și integritatea teritorială a țărilor lor. Ei vor căuta, ne așteptăm, capacități suplimentare și, potențial, desfășurări suplimentare, iar Statele Unite vor căuta să răspundă pozitiv la aceste lucruri în cazul în care va avea loc o nouă incursiune în Ucraina“, a spus consilierul Jake Sullivan.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Mario a fost ucis și îngropat de colegii săi din invidie! Crimă produsă cu bestialitate de 3 minori cu vârste de 13 și 15 ani
Compania Pfizer îi cere României 564 de milioane de euro pentru cele 29 de milioane de doze de vaccin pe care nu le-a mai cumpărat
”Iertați-mă, părinte, n-am putut veni azi la Biserică. Am plătit 6 milioane pe pastile.” Drama bătrânilor din România
Apel umanitar de la preotul Damaschin: „Copiii noștri îngheață în case iar noi rămânem fără lemne!”
Un cetățean indian a salvat o fetiță de 5 ani din lacul înghețat din Parcul Romanescu, Craiova
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
SPIRITUALITATE
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Urogynecological Physiotherapy – What It Is and Who It Helps
Inteligența Artificială și reforma sistemului de sănătate, în dezbatere la CCIA Timiș
Cabinele de sauna cu infrarosu: beneficii, functionare si de ce sunt tot mai populare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a publicat lista serviciilor de care beneficiază de la 1 ianuarie 2026 persoanele înscrise în programele naționale de sănătate
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Curs Coafor Acreditat în TÂRGOVIȘTE. Înscrie-te acum și devino Hairstylist profesionist!
Color the Village ajunge în Macedonia!
Hora Unirii în Straja și Pasul Vâlcan