Australian Open 2022 – Simona Halep a devenit cap de serie pe partea ei de tablou

A patra zi de concurs la Australian Open 2022 a adus două surprize uriașe, eliminările favoritelor 3, respectiv 6, ambele aflate pe jumătatea de tablou a Simonei Halep. De asemenea, favorita nr. 12 s-a retras din turneu.

Simona Halep a devenit cap de serie

Simona Halep o va înfrunta azi pe brazilianca Beatriz Haddad Maia în runda a doua a turneului Australian Open, după ce sportiva sud-americană a întrecut-o pe Katie Volynets (SUA) cu 3-6, 6-2, 6-3, marţi, la Melbourne. Meciul lor e programat ultimul în sesiunea de seară pe Rod Laver Arena, în jurul orei 12.30, ora României.
Halep (31 ani), numărul 15 WTA, a trecut marţi de poloneza Magdalena Frech cu 6-4, 6-3, la a 12-a sa participare consecutivă la primul Grand Slam al anului. Halep şi Haddad Maia s-au întâlnit până acum o singură dată, în 2017, în turul al doilea la Wimbledon, românca impunându-se cu 7-5, 6-3. Dacă trece de Haddad Maia, Halep se va duela cu învingătoarea meciului dintre Emma Răducanu și Danka Kovinic.

Simona Halep a devenit cap de serie pe partea ei de tablou

Azi, Simona Halep a scăpat de trei dintre cele mai periculoase adversare. Atât favorita numărul 3, cât și favorita numărul 6 au fost eliminate în turul al doilea la Australian Open, ambele aflate pe partea de tablou a Simonei Halep. De asemenea, Elena Rybakina (Kazakhstan), cap de serie nr. 12, s-a retras din turneu. În acest context, Simona Halep a devenit capul de serie cel mai bine poziționat pe sfertul ei de tablou (nr. 14), fiind urmată de Emma Răducanu (nr. 17).
Clara Tauson a produs prima mare surpriză. Ea a eliminat-o pe favorita numărul 6, Anett Kontaveit, una dintre jucătoarele aflate în mare formă. Tauson s-a impus cu scorul de 6-2, 6-4, după o oră și 20 de minute de joc.
Mai apoi, la doar câteva minute, Alize Cornet, ocupanta locului 61 WTA, a produs marea surpriză a zilei la Australian Open. Franțuzoaica în vârstă de 31 de ani a eliminat-o pe favorita numărul 3, Gabrine Muguruza, finalista din 2020 de la Melbourne. Cornet s-a impus cu scorul de 6-3, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 28 de minute de joc. Halep se putea întâlni cu Muguruza în optimi, iar cu Kontaveit în sferturi.
Elena Rybakina (Kazakhstan) s-a retras în turul 2, la scorul de 4-6, 0-1 cu Shuai Zhang.

Așa arăta inițial traseul virtual al Simonei Halep până în finala Australian Open:

• Finală: Barty/Osaka
Toate meciurile de la Australian Open sunt în direct şi în exclusivitate pentru România pe aplicaţia Eurosport Player.