Baschet. Victorie! CSM Târgovişte este în semifinalele Ligii Naţionale

Echipa de baschet a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale după ce a învins-o în această seară pe CSM Satu Mare, în meciul decisiv. Partida s-a disputat în Sala Polivalentă din Târgoviște, în prezența a peste 1000 de spectatori, care le-au aplaudat și felicitat pe jucătoarele lui Cătălin Tănase pentru victoria frumoasă. În primul joc, de duminica trecută, CSM Târgoviște pierduse pe teren propriu, iar joi câștigase la Satu Mare, egalând la general. În această seară formația târgovișteană a fost la înălțime și și-a asigurat un loc în semifinale după ce a câștigat cu 57-43 (8-12, 18-6, 18-6, 13-19) duel cu sătmărencele. Jucătoarele lui Cătălin Tănase au pierdut primul sfert, dar au reușit să revină în sferturile 2 și 3, pe care le-au câștigat la o diferență considerabilă. Ultimul sfert a fost al oaspetelor, care au înscris 19 puncte față de cele 13 ale târgoviștencelor.
CSM Târgoviște: P. Poole 14p, P. Green 12p, M. Coker 10p, L. Toma 9p, D. Cosby 7p, A. Chivu 5p.
CSM Satu Mare: C. Reed 8p, K. Baltic 7p, R. Szmutku 6p, A. Olah 5p, M. Tavic 5p, R. Laza 3p, A. Crăciun 3p, M. Batey 2p, F. Ferenczi 2p, B. Canty 2p.