Biroul Electroral Central a invalidat candidatura lui Călin Georgescu, a declarat reprezentanta AUR în BEC. Manifestanții aflați în fața BEC au reacționat violent, rupând gardurile instalate de jandarmi. Decizia BEC va putea fi contestată la Curtea Constituțională, iar CCR va avea ultimul cuvânt în privința validității candidaturii. Decizia finală trebuie luată cel târziu până pe 15 martie.
19:36
În acest moment, toate căile de acces către BEC sunt păzite de jandarmi.
Situația rămâne tensionată în apropierea BEC. Protestatarii se ceartă cu jandarmii care au intervenit pentru a-i împiedica să ajungă în fața BEC.
Lidera POT, Ana Maria Gavrilă, reacție pe Facebook: „Suntem în dictatură. 10 oameni la 4 au votat împotriva dosarului lui CG la BEC deși dosarul era ok”.
Reacția președintei SOS România, Diana Șoșoacă:
„EXACT CEEA CE VĂ ANUNȚ: PROVOCAREA UNEI REVOLUȚII PT A INTRA ÎN SITUAȚIE DE URGENȚĂ! RUȘINE BIROULUI ELECTORAL CENTRAL! MOTIVELE DE RESPINGERE NU SUNT LEGALE! SISTEMELE SE OMOARĂ ÎNTRE ELE ȘI NOI SUNTEM PRINȘI LA MIJLOC! RISC DE DEZINTEGRARE TERITORIALĂ! V-AM SPUS CĂ HOTĂRÂREA NR. 2 DIN 5.10.2024 A PUS CAPĂT DREPTURILOR SI LIBERTĂȚILOR CETĂȚENEȘTI!”.
Băsescu: Este esential ca BEC să prezinte motive convingătoare pentru respingerea candidaturii lui Georgescu
Biroul Electoral Central trebuie să indice exact de ce a respins înregistrarea candidaturii lui Călin Georgescu în alegerile prezidențiale, „pentru că nu merge cu o bălmăjeală fără probe”, afirmă fostul președinte Traian Băsescu.
Reprezentanții din Bec ai partidelor guvernamentale și cei 5 judecători de la ICCJ au cumulat 10 voturi contra candidaturii. Doar 4 voturi au fost exprimate pentru candidatura lui Georgescu. Dacă AUR; SOS și POT e clar că au votat pro Georgescu, nu știm exact al cui a fost cel de-al patrulea vot. Dacă Antena 3 susține că reprezentantul PNL a votat pentru Georgescu, George Simion spune că votul a venit de la USR.
Ponta critică decizia: Vor să-l ajute pe Crin Antonescu Victor Ponta, care și-a anunțat intenția de a candida la prezidențiale, critică deciz BEC de astăzi. El acuză că este un joc d eputere menit să-l ajute pe Crin Antonescu să câștige. „dacă așa vor ca să-i facă loc lui Crin Antonescu ca să păstreze sistemul lui Iohannis – poporul îi va pedepsi la vot!”, a scris Ponta pe Facebook.
George Simion acuză un abuz: „Jos Ciolacu, jos dictatorii!” George Simion, liderul AUR, apreciază că respingerea dosarului de candidat a lui Călin Georgescu „e un nou abuz și o continuare a loviturii de stat dată pe 6 decembrie. Jos Ciolacu, jos dictatorii!”
Violențele continuă, manifestanții se îmbrâncesc cu jandarmii. Un jandarm a fost lovit și scos din mulțime.
O parte din manifestanți s-au urcat pe zidurile unor clădiri din Centrul Vechi.

George Simion, președintele AUR: Respingerea dosarului de candidat a lui Călin Georgescu e un nou abuz și o continuare a loviturii de stat dată pe 6 decembrie. Jos Ciolacu, jos dictatorii!
Susținătorii lui Călin Georgescu continuă să se manifeste nervos, iar Jandarmeria a întărit dispozitivele.
Susținătorii lui Georgescu au luat pe sus gardurile în momentul în care au aflat decizia BEC.
Zece membri ai BEC au votat împotriva înregistrării candidaturii lui Călin Georgescu, iar 4 au votat „pentru”, a declarat reprezentanta AUR în BEC.
Decizia BEC nu este definitivă.
Până acum, Nicușor Dan, Călin Georgescu și Crin Antonescu și-au depus oficial candidaturile.
hotnews.ro, libertatea.ro

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
OFSD Dâmbovița alături de oameni. „Spiritul Crăciunului se simte cel mai bine atunci când îl împărtășești”
Deputat Carmen Holban a participat la Comitetul Executiv Național al Organizației Femeilor Social-Democrate (OFSD)
Bucuria colindelor a ajuns astăzi la Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmbovița