În cursul acestei săptămâni, la invitația Camerei de Comerț Istanbul, Președintele Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, doamna Florica CHIRIȚĂ, însoțită de Stana Stoianov, Director Dept. Relații Economice cu Mediul de Afaceri și Cristina Coroian, Director Cabinet, a avut o întâlnire de lucru cu Şekib AVDAGİÇ Președintele Camerei de Comerț Istanbul (ICOC) și membri din conducerea organizației.
Scopul principal al întâlnirii a fost acela de a discuta în detaliu despre organizarea la Timișoara, în perioada 9-10 mai 2024, a unui Forum de Afaceri Internațional cu participarea a 7 țări – România, Turcia, Germania, Italia, Polonia, Serbia și Bosnia și Herțegovina,, „unul din cele cele mai mari evenimente de acest gen din sistemul cameral european”, după cum l-a apreciat președintele ICOC.
Evenimentul se dorește a fi o platformă de business networking ale cărei obiective urmăresc stimularea și valorificarea inițiativelor de afaceri şi investiții între țări și regiuni. Sectoarele economice vizate sunt: energie, agricultură și industrie alimentară, IT&C, industrie, altele.
Președintele Camerei de Comerț Istanbul a exprimat întreaga deschidere pentru atragerea unui număr cât mai mare de firme turcești care să participe la eveniment și a acceptat invitația de a veni la Timișoara. Totodată, CCIAT va beneficia și de sprijinul și implicarea în aceste demersuri a Consiliului pentru Relații Economice Externe al Turciei (DEIK).
Săptămâna viitoare, dna Florica CHIRIȚĂ va avea la Belgrad o serie de întâlniri cu conducerile Camerei de Comerț și Industrie Belgrad și Camerei de Comerț și Industrie a Bosnia și Herțegovina cât și cu reprezentanți din board-ul Camerei de Comerț Naționale a Serbiei, iar în perioada 27 – 29 februarie se va afla la București unde se va întâlni cu Ufuk TANDOĞAN, Președintele Asociației Oamenilor de Afaceri Turci din România, cu Sebastian METZ, Director General al Camerei de Comerț Româno-Germane – AHK România și cu Roberto MUSNECI, Președintele Camerei de Comerț Italiene pentru România – întâlniri referitoare la participarea la Forum a firmelor din țările lor.
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Aurelian Cotinescu: Ce prevede reforma pensiilor magistraților
Aurelian Cotinescu: Plajele nu sunt de vânzare, sunt ale oamenilor
Cum să îți construiești un fond de urgență eficient? Pași și sfaturi practice
Proiecte de reducere a populației lumii – Află cum s-ar putea realiza
Trump se teme de scurgerea de informatii – spioni la nivel inalt
Șapte lucruri pe care nu le știi despre păstrarea unui război – Visul afaceriștilor
SPIRITUALITATE
Calugarul Simeon de pe muntele Athos, sfaturi pentru pacea sufletului
Sfântul Gherasim, tămăduitor de boli și suferințe
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Importanța formei de administrare pentru absorbția eficientă a vitaminelor
Etapele unui implant dentar – la ce să te aștepți și ce ar trebui să știi?
Sănătatea mintală nu mai poate fi separată de mediul digital iar hiperconectivitatea a devenit o nouă condiție socială
Aurelian Cotinescu – Computer tomograf (CT) și RMN în cadrul Spitalului Orășenesc Găești
CAMPANIA ”VIAȚĂ PENTRU MAREA FAMILIE DE PACIENȚI” ȘI STILUL DE VIAȚĂ SĂNĂTOS
Tema acestui an este : Sănătatea mintală în situații de urgență umanitară
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
NATO testează extinderea Brigăzii Rapide în Europa de Est în timpul exercițiului din toamna anului 2025
Curs Operator Introducere, Prelucrare și Validare Date in Târgoviște
Liderii PSD discută strategia partidului la Târgoviște după Conferința Extraordinară a organizației județene