Știri din Târgoviște, Dâmbovița, România.

Chindia Târgoviște a învins CSM Slatina pe Stadionul „Eugen Popescu”

Chindia Târgoviște a finalizat seria meciurilor amicale astăzi, pe stadionul „Eugen Popescu”, într-un meci împotriva echipei CSM Slatina, pe care a învins-o cu scorul de 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de elvețianul Matteo Fedele, dintr-o lovitură liberă, în minutul 64. Aceasta a reprezentat a patra victorie a Chindiei în meciurile de pregătire din această iarnă. Înainte de victoria cu Slatina, echipa a obținut succese împotriva Flacărei Horezu (2-1), Flacărei Moreni (4-0) și SR Brașov (5-0). În cele șase jocuri de verificare, roș-albaștrii au înregistrat și două rezultate de egalitate, remizând cu SCM Râmnicu Vâlcea (1-1) și Concordia Chiajna (2-2).

În meciul cu Slatina, antrenorul Diego Longo a optat pentru următoarea formulă de start: Popescu – R. Romeo, Plămadă, C. Dinu, Ioniță – Boțogan, Fedele, Matiș, Cojocaru – Moldoveanu, Santa. În repriza a doua au intrat Contra – Albu, Zivkovic, Iorga, Bogaciuc, Memolla, Ursu și Cristea.

Chindia Târgoviște va disputa primul joc oficial din 2024 sâmbătă, 24 februarie, împotriva celor Metaloglobus București, pe stadionul „Eugen Popescu” din Târgoviște. Partida va începe de la ora 11.30. Chindia este pe 11 în clasament, cu 21 de punct acumulate, la două lungim în spatele locului 6, ultimul care asigură prezența în play-off-ul Ligii a doua, ocupat de Viitorul Pandurii Târgu Jiu.