Chindia Târgoviște a pierdut pe terenul liderului. Cherchez a marcat un eurogol

Chindia Târgoviște s-a întors fără puncte de pe terenul liderului Ligii a 2-a. Echipa antrenată de Nicu Croitoru a capotat cu 2-1 la finalul meciului chiar dacă a condus în prima repriză.

Târgoviștenii nu au reușit să le ofere o victorie cu proaspăt promovata în Liga 1. Care să mai alunge din amarul ratării și celei mai mici șanse la ocuparea unui loc pe podium. După câteva ocazii irosite, Chindia a deschis scorul în minutul 32 printr-un eurogol reușit de Cristian Cherchez. Atacantul Chindiei a avansat în jumătatea adversă de terren cu mingea la picior și a șutat din alergare, de la 30 metri, sub transversală.

Juventus București a întors rezultatul

Ca și în alte jocuri, târgoviștenii au clacat în repriza secundă. Chindia a pierdut și avantajul, dar și meciul, în final, după ce a încasat două goluri. Juventus a egalatat prin Zaharia, în minutul 62, care a preluat de la 11 m balonul centrat de Florin Ștefan și a șutat printre picioarele lui Căbuz. Scorul final a fost stabilit de Chipirliu. Jucătorul Juventusului și-a dus echipa în avantaj după ce a reluat perfect cu capul din zece metri o minge centratată în careu de Buhăescu. Un singur punct a obținut Chindia în ultimele trei meciuri, cu CS Afumați (1-2), Sepsi Sf. Gheorghe (1-1) și Juventus București (1-2). De fiecare dată a condus în prima repriză.

Juventus București: Stoian – Beța, Morariu, Walace, Fl. Ștefan – Cazan (52 Carabela), Bărbulescu, Băjenaru (43 Călințaru), Zaharia (71 Ilin) –  Buhăescu, Chipirliu. Antrenor: Daniel Oprița.

Chindia Târgoviște: Căbuz – Pătru, Vătavu, Dumitrașcu, Martac – Pencea, L. Mihai, Honciu, Stoica (80 Parghel) – C. Neguț (86 Ioniță), Cherchez (46 Nisipeanu). Antrenor: Nicu Croitoru.