Chindia Târgovişte se menţine în cursa pentru Liga 1

Chindia Târgovişte - Luceafărul Oradea 2-1
Chindia Târgovişte – Luceafărul Oradea 2-1

Chindia Târgovişte s-a apropiat şi mai mult de podium după ce ieri a ieşit victorioasă din jocul cu Luceafărul Oradea. Meciul s-a disputat pe teren propriu, iar în tribune au fost prezenţi aproximativ 2000 de oameni.

Echipa antrenată de Nicu Croitoru a câştigat la final cu 2-1 la capătul unui joc în care a condus în mare parte ostilităţile pe teren. Târgoviştenii au deschis scorul după o jumătate de oră de joc, autorul golului fiind Cristinel Stoica (33), jucătorul care îl înlocuise pe Cornel Dinu (24), care a suferit o accidentare. În ultimele secvenţe ale primei reprize, Pătru a obţinut un penalty, pe care Cherchez l-a transformat în gol. După pauză, elevii lui Croitoru au jucat ceva mai relaxaţi, stând la umbra acelui 2-0 din prima repriză, iar pe final orădenii au redus din diferenţă, prin Roşu (90). În minutele de prelungire, Chindia a fost foarte aproape de a perfora din nou poarta oaspeţilor, dar Neguţ şi Honciu nu au reuşit să trimită mingea în poartă.

FC Braşov şi CS Mioveni s-au încurcat

Vestea bună este că două dintre contracandidatele la promovare, FC Braşov şi CS Mioveni, s-au încurcat în etapa trecută. Braşovenii au făcut doar egal la Suceava, scor 0-0, iar argeşenii au pierdut cu 1-0 pe terenul Daciei Unirea Brăila. Chindia ocupă locul 6 în clasamentul Ligii a 2-a, cu 50 de puncte. Formaţia antrenată de Nicu Croitoru are un meci puţin (27j). Primele cinci locuri sunt ocupate de: Juventus Bucureşti (66p, 28j), UTA Bătrâna Doamnă (56p, 28j), Sepsi Sf. Gheorghe (54p, 27j), FC Braşov (53p, 28j) şi CS Mioveni (51p, 28j)

Chindia Târgovişte: Căbuz – Martac, Vătavu, Ispas, C. Dinu (min. 24 Stoica) – Pătru, Pencea, L. Mihai (min. 72 Honciu), Dumitrașcu – Cherchez (min. 81 Grigore), Neguț. Antrenor: Nicu Croitoru.
Luceafărul Oradea: Goia – Bedea, Cordoș, Hlinca, Ban – Roșu, Feher, Codoban (min. 83 Balla), Chiș – Toie – Arnăutu (min. 73 Cuc), M. Matei (min. 81 Costea). Antrenor: Cristian Lupuț.