Cum a ratat Chindia o victorie cu Pandurii!

Sursă foto: facebook.com/panduriics

Chindia Târgovişte rămâne o echipă aparte, care poate pierde un meci după un joc foarte bun şi care poate pierde puncte extrem de uşor. Îşi bucură suporterii, dar le şi oferă peri albi. Formaţia antrenată de Nicu Croitoru nu a jucat rău cu UTA, însă asta a contat prea puţin în faţa golului arădenilor din ultimele minute ale jocului.

Fotbalul se joacă pe goluri, iar cine a jucat mai bine şi cine nu, contează mai puţin. Cu Pandurii Tg Jiu, Chindia a arătat, cel puţin în prima repriză, că poate emite pretenţii la promovare. A deschis repede scorul prin Honciu (min. 3) şi l-a majorat prin Stoica (min. 16). Aşadar, nici nu trecuse jumătate de repriză şi era deja 2-0 pentru târgovişteni. În aceste condiţii, meciul se îndrepta spre o victorie categorică a Chindiei. Cel puţin aşa ar fi fost logic, dacă s-ar fi păstrat cursul jocului din prima parte a meciului. Dodoi a redus din diferenţă în primul minut de prelungire al primei reprize. Tot nu era rău, formaţia antrenată de Croitoru mai avea totuşi un gol în plus.

Pandurii a jucat altceva în repriza a doua

După pauză însă, aveam să asistăm la altceva. Oile s-au transformat în lupi. Gorjenii au luat cu asalt poarta lui Iustin Popescu şi după câteva insistenţe au reuşit în decurs de numai trei minute să întoarcă rezulatul, adică să intre în avantaj, după ce au fost conduşi cu 2-0! Raiciu (min. 67) şi Dodoi (min. 69) au fost cei care au marcat. O asemenea înfrângere ar fi fost ruşinoasă pentru Chindia, aşa că Honciu a marcat din penalty în minutul 76 şi a salvat un punct. E greu de imaginat ce s-a întâmplat la Motru şi ce le-a spus Adrian Iencsi jucătorilor săi la pauză, căci aceştia au arătat total altceva în repriza a doua. Târgoviştenii nu au ştiut să gestioneze acel avantaj de 2-0, considerat cel mai periculos scor, şi au fost foarte aproape de a pleca fără nimic din duelul cu Pandurii Tg. Jiu.

Pandurii: Stanca (cpt.) – Vodă, Ciobanu, Lung, Drugă – Zaina, Raiciu, Trifu – Bujor, Dodoi, Rus. Rezerve: Popescu – Homei, Celea, Pârvulescu, Tudoran, Şendroiu, Dănăricu. Antrenor: Adrian Iencsi
Chindia: Popescu – Martac, Vătavu, Ispas, Dumitraşcu – Neicuţescu, Honciu (cpt.), Mihai, Stoica, Matei, Băftoi. Rezerve: Mieilă – Ciobotariu, Pencea, Negruţ, Nisipeanu, Şerban, Acasandrei. Antrenor: Nicolae Croitoru.