Politehnica Timişoara înfruntă Petrolul Ploieşti în primul duel al anului din Liga 2. Echipa noastră îşi doreşte să continue parcursul pozitiv de la finele lui 2021 deşi vizitatorii de joi ocupă chiar prima poziţie în campionat.
„Începem anul în viteză maximă, pentru că ne aşteaptă un meci foarte dificil. Pe de o parte, dificil prin faptul că jucăm cu liderul campionatului, pe de altă parte prima etapă are un specific aparte. Sperăm să trecem cu bine peste acest joc, pentru că avem nevoie şi de puncte şi de un rezultat pozitiv, care să ne dea încredere pentru partidele următoare, care sunt la fel de dificile precum jocul cu Petrolul. Am avut un final de an bun, nu trebuie să uităm lucrul acesta şi ne dorim să continuăm pe aceeaşi linie”, a declarat Nicolae Croitoru, antrenorul principal al Politehnicii.
„Este clar că jocul cu Petrolul e un joc dificil, eu aş încadra echipa lor şi nu cred că exagerez, în categoria echipelor de prima ligă, aşa cum a fost FC Argeş, poate chiar şi Rapid, pentru că i-am văzut în campionat şi au arătat un nivel de joc foarte bun. Au o echipă puternică, un lot echilibrat, au un antrenor foarte bun, Nicolae Constantin, un antrenor şi un om pe care eu îl apreciez şi îl respect foarte mult. A făcut o treabă extraordinară acolo. E clar că va fi un joc în care foarte important va fi echilibrul dintre cele două momente ale jocului – atac şi apărare. Cred că foarte important e să valorificăm situaţiile de joc pe care sper să ni le creăm. Sigur că sunt multe necunoscute, este iarăşi foarte important modul în care va evolua jocul, cum va evolua rezultatul pe parcursul jocului şi, în funcţie de asta, ponderea pe una sau alta din fazele de joc va fi mai mult sau mai puţin importantă”, a precizat tehnicianul alb-violeţilor.
„Ne aşteaptă un meci dificil, întâlnim liderul campionatului, dar eu cred că printr-o organizare bună şi puterea grupului putem să obţinem un rezultat pozitiv. Cred că este un meci între două echipe de tradiţie, eu cel puţin mă aştept să fie destul de multă lume la stadion”, a spus şi Octavian Ursu, marcator în victoria echipei noastre cu Petrolul din 2019 (scor 3-0).
Tavi Ursu a vorbit şi despre motivaţia superioară a jucătorilor în astfel de partide cu iz istoric: „Probabil că motivaţia este alta. Când joci cu Petrolul, cu Universitatea Cluj, echipele de tradiţie, îţi doreşti să demonstrezi mai mult. Fiind şi meciul televizat, la ora 8, pentru fiecare (există motivaţie), mai ales în cazul jucătorilor noştri tineri, care trebuie să demonstreze şi să crească. Îmi priesc astfel de meciuri, cu Brăila am avut patru ocazii şi nu am reuşit să înscriu, dar am marcat cu Rapid şi cu Steaua”.
Echipa noastră nu poate să mizeze în meciul cu „lupii galbeni” pe serviciile lui Stefan Vujoke, ale cărui documente nu au fost finalizate, şi nici pe Cosmin Bîrnoi, care abia de săptămâna viitoare se va pregăti alături de colegi, de asemenea Alex Iamandache este incert, acesta reluând abia de ieri antrenamentele alături de colegi.
Partida Politehnica Timişoara – Petrolul Ploieşti, din etapa a XVII-a a Ligii 2, de dispută joi, 24 februarie, de la ora 20:00 (televizat), pe stadionul „Dan Păltinişanu”. Informaţii bilete. Prahovenii sunt pe locul 1, cu 42 de puncte, în timp ce alb-violeţii sunt pe 14, cu 20 de puncte acumulate în prima parte a stagiunii. Lovitura simbolică de start a acestei partide va fi dată de Petre Mehedinţu, component de bază al puternicei formaţii studenţeşti din anii ’70.
Pentru a vă acredita la acest joc avem rugămintea să completaţi formularul din link, până joi dimineaţa: https://forms.gle/vnoWMywtGnh9uswNA
Accesul reprezentanţilor mass-media se va efectua pe la poarta din stânga (cum priviţi spre vestiare), pe unde vor fi şi cablurile celor de la Digi.
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Mario a fost ucis și îngropat de colegii săi din invidie! Crimă produsă cu bestialitate de 3 minori cu vârste de 13 și 15 ani
Compania Pfizer îi cere României 564 de milioane de euro pentru cele 29 de milioane de doze de vaccin pe care nu le-a mai cumpărat
”Iertați-mă, părinte, n-am putut veni azi la Biserică. Am plătit 6 milioane pe pastile.” Drama bătrânilor din România
Apel umanitar de la preotul Damaschin: „Copiii noștri îngheață în case iar noi rămânem fără lemne!”
Un cetățean indian a salvat o fetiță de 5 ani din lacul înghețat din Parcul Romanescu, Craiova
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
SPIRITUALITATE
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Urogynecological Physiotherapy – What It Is and Who It Helps
Inteligența Artificială și reforma sistemului de sănătate, în dezbatere la CCIA Timiș
Cabinele de sauna cu infrarosu: beneficii, functionare si de ce sunt tot mai populare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a publicat lista serviciilor de care beneficiază de la 1 ianuarie 2026 persoanele înscrise în programele naționale de sănătate
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Curs Coafor Acreditat în TÂRGOVIȘTE. Înscrie-te acum și devino Hairstylist profesionist!
Color the Village ajunge în Macedonia!
Hora Unirii în Straja și Pasul Vâlcan