Conducerea Consiliului Județean Dâmbovița a primit ieri vizita 𝐮𝐧𝐞𝐢 𝐝𝐞𝐥𝐞𝐠𝐚ț𝐢𝐢 𝐚 𝐂𝐨𝐦𝐢𝐬𝐢𝐞𝐢 𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐞𝐧𝐞 formată din Sofia Alves, Director în cadrul Comisiei Europene, Aimi Nicola, Senior Expert Politicii de Coeziune, și Irina Șofletea, Manager de Programe în cadrul Comisiei.
Invitații prezenți la eveniment au remarcat că în Dâmbovița există o ”stare de alertă” în a dezvolta proiecte cu finanțare europeană iar Sofia Alves, director in cadrul Comisiei, a precizat că ”mai important decât să cheltuim bani europeni este să cheltuim bani pe proiecte care vor schimba viața cetățenilor din UE”. Aceasta a mai adăugat că speră să revină și peste 10 ani când se vor implementa deja o serie de proiecte pentru a vedea ”diferențele”.
Vizita a debutat la Consiliul Județean Dâmbovița, urmată de o ”plimbare” prin municipiul Târgoviște cu unul dintre autobuzele Mercedes Citaro Hybrid, iar prima stație a fost întâlnirea cu elevii și cadrele didactice de la Școala Matei Basarab, unitate de învățământ reabilitată prin bani europeni, urmată de vizitele la investiția privată a societății GLULAM, la Curtea Domnească din Târgoviște, iar ultima oprire a avut loc în orașul Pucioasa.
**Galerie foto pe pagina de facebook Oficial Media
Video pe canalul de Youtube Oficial Media
Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a transmis pe pagina de social media un rezumat al acțiunilor care au avut loc ieri:
”Prima întâlnire a reprezentanților Comisiei europene a avut loc la sediul Consiliului Județean Dâmbovița.
Totodată, la discuțiile care au vizat situația proiectelor finanțate prin Programul Operațional Regional din județul nostru, alături de colegii mei din Consiliul Județean Dâmbovița, am avut plăcerea de a-l avea invitat și pe Liviu Gabriel Mușat, Director General ADR Sud – Muntenia.
Am făcut o trecere în revistă a proiectelor Consiliului Județean Dâmbovița finanțate prin POR, proiecte aflate în diferite stadii de execuție sau finalizate:
Pe de altă parte, am anunțat că vom depune spre finanțare, pe exercițiul financiar european 2021-2027, proiectul „𝐃𝐨𝐦𝐞𝐧𝐢𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐒𝐜𝐡𝐢𝐚𝐛𝐢𝐥 𝐂𝐨𝐜𝐨𝐫𝐚”!
Pe lângă amenajarea efectivă a 𝐏𝐚̂𝐫𝐭𝐢𝐞𝐢 „𝐂𝐨𝐜𝐨𝐫𝐚”, mai avem în vedere următoarele:
𝐃𝐞 𝐚𝐬𝐞𝐦𝐞𝐧𝐞𝐚, 𝐯𝐨𝐦 𝐦𝐚𝐢 𝐝𝐞𝐩𝐮𝐧𝐞 𝐜𝐞𝐫𝐞𝐫𝐢 𝐝𝐞 𝐟𝐢𝐧𝐚𝐧𝐭̦𝐚𝐫𝐞 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮:
”Oamenii ar vrea ca binele să li se întâmple, să li se ofere de-a gata, fără ca ei sa facă ceva pentru el. Ori așa ceva nu se poate! Nimic nu se face fără noi, fără participarea noastră. Starea de bine apare abia după ce am experimentat starea de rău. Abia după ce am văzut ce nu ne place, ce ne doare, ce ne face să suferim, abia atunci înțelegem că nu mai vrem și începem să ne căutam binele. Insă binele îl găsim doar în legatura noastră cu creatorul, cu Dumnezeu.” http://oficialmedia.com/de-ce-au-oamenii-nevoie-de-repere/








EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Mario a fost ucis și îngropat de colegii săi din invidie! Crimă produsă cu bestialitate de 3 minori cu vârste de 13 și 15 ani
Compania Pfizer îi cere României 564 de milioane de euro pentru cele 29 de milioane de doze de vaccin pe care nu le-a mai cumpărat
”Iertați-mă, părinte, n-am putut veni azi la Biserică. Am plătit 6 milioane pe pastile.” Drama bătrânilor din România
Apel umanitar de la preotul Damaschin: „Copiii noștri îngheață în case iar noi rămânem fără lemne!”
Un cetățean indian a salvat o fetiță de 5 ani din lacul înghețat din Parcul Romanescu, Craiova
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
SPIRITUALITATE
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Urogynecological Physiotherapy – What It Is and Who It Helps
Inteligența Artificială și reforma sistemului de sănătate, în dezbatere la CCIA Timiș
Cabinele de sauna cu infrarosu: beneficii, functionare si de ce sunt tot mai populare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a publicat lista serviciilor de care beneficiază de la 1 ianuarie 2026 persoanele înscrise în programele naționale de sănătate
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Curs Coafor Acreditat în TÂRGOVIȘTE. Înscrie-te acum și devino Hairstylist profesionist!
Color the Village ajunge în Macedonia!
Hora Unirii în Straja și Pasul Vâlcan