Deputat Aurelian Cotinescu susține că oamenii își pot crea o lume mai bună și încurajează acțiunile prin care societatea se poate schimba în mod pozitiv, având grijă să transmită și generațiilor viitoare ”rădăcini și speranță”.
Liderul PNL Dâmbovița a plantat alături de fiul său, doi mesteceni, după dictonul românesc, ca măcar dată în viață să așezi un copac în pământ, și a subliniat că gesturile simple sunt cele care pot angrena mecanismele schimbării.
„O vorbă din bătrâni spune că în viață trebuie să plantezi un pom, să sapi o fântână, să construiești o casă și să ai un copil.
Weekendul acesta, alături de fiul meu David, am plantat în curtea casei noastre doi mesteceni.
Cel mai emoționant a fost să-l privesc pe băiețelul meu cum, cu toată seriozitatea și bucuria vârstei lui ne-a spus cu mândrie: „Aceștia sunt copacii mei!”
A fost o lecție despre grijă, despre viitor, despre rădăcini și speranță. Construcția unei lumi mai bune începe cu gesturi simple, făcute împreună.
Acasă, alături de cei dragi, este locul care ne dă energia și ne inspiră să facem lucruri bune!”, a scris deputat Aurelian Cotinescu pe pagina de facebook.

”Oamenii ar vrea ca binele să li se întâmple, să li se ofere de-a gata, fără ca ei sa facă ceva pentru el. Ori așa ceva nu se poate! Nimic nu se face fără noi, fără participarea noastră. Starea de bine apare abia după ce am experimentat starea de rău. Abia după ce am văzut ce nu ne place, ce ne doare, ce ne face să suferim, abia atunci înțelegem că nu mai vrem și începem să ne căutam binele. Insă binele îl găsim doar în legatura noastră cu creatorul, cu Dumnezeu.” http://oficialmedia.com/de-ce-au-oamenii-nevoie-de-repere/

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
OFSD Dâmbovița alături de oameni. „Spiritul Crăciunului se simte cel mai bine atunci când îl împărtășești”
Deputat Carmen Holban a participat la Comitetul Executiv Național al Organizației Femeilor Social-Democrate (OFSD)
Bucuria colindelor a ajuns astăzi la Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmbovița