Deputat PSD, Carmen Holban, a transmis un mesaj referitor la deschiderea școlilor începând cu data de 8 februarie.
”Am susţinut decizia de redeschidere a şcolilor încă de la încheierea celor două perioade de stare de urgenţă de anul trecut, chiar şi atunci când, în timp ce unităţile de învăţământ din toată Europa funcţionau normal, la noi Guvernul liberal a preferat să le ţină închise.
Acum, s-a decis încetarea parţială a procesului educaţional în sistem online, iar Klaus Iohannis a anunţat reîntoarcerea în clase a anumitor categorii de elevi. De această dată, suntem iarăşi în totală opoziţie decizională faţă de ţările europene, unde se închid şcolile şi graniţele. La noi se revine la şcoală, chiar dacă avem mii de noi îmbolnăviri zilnice, iar aglomeraţia presupusă de deplasarea către şi dinspre şcoli va fi în măsură să sporească efectele pandemiei în rândul populaţiei.

Cu siguranţă, şcoala trebuie să se facă în şcoală, am mai spus asta. Din păcate însă, România a pierdut din nou startul şi la acest capitol. Mai mult, se discută deja de faptul că reînceperea cursurilor în şcoli nu va ţine decât vreo câteva săptămâni, iar în aceste condiţii este clar că decizia este pripită.
Consider că şcolile nu sunt pregătite pentru reluarea cursurilor, în sensul că nu există suficiente măşti şi este foarte dificil pentru un copil să stea ore în şir cu masca pe faţă.
„Celebrele” panouri despărţitoare de plexiglas nu mai sunt folositoare, probabil vor fi desfiinţate acum, în timp ce cu banii respectivi aruncaţi în vânt anul trecut se puteau face investiţii cu adevărat necesare pentru desfăşurarea cursurilor în condiţii de siguranţă pentru copii şi cadre didactice.
De altfel, Consiliul Naţional al Elevilor a solicitat amânarea reînceperii şcolilor în 8 februarie cu încă o săptămână, pe considerentul că „elevii sunt pregătiţi, dar şcolile nu sunt pregătite pentru noi!”.
În concluzie, având în vedere aspectele prezentate, cred că revenirea elevilor la şcoală este una bună doar în condiţiile în care Guvernul va asigura toate măsurile necesare securităţii sănătăţii copiilor noştri. Consider că guvernanţii trebuiau să rezolve până acum problemele legate de siguranţa unităţilor şcolare şi abia apoi să decidă reluarea cursurilor, astfel încât să nu asistăm peste câteva zile la o avalanşă de noi îmbolnăviri şi la reînchiderea din nou a şcolilor.”
Deputat PSD Dâmbovița, Carmen Holban
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
„Atmosfera sfârșitului unei domnii”: Gheorghe Piperea asupra moțiunii de cenzură împotriva lui von der Leyen
Furtună devastatoare în Sinaia: Vântul a smuls acoperișuri, a doborât copaci și a blocat traficul
Partidul AUR a fost amendat cu 25.000 de euro pentru nerespectarea datelor cu caracter personal
Un ciclon mediteranean ar putea lovi România și Bulgaria dupa data de 9 iulie
Sinteza zilei. Cele mai importante evenimente naționale și internaționale, 3 iulie 2025
Feribot scufundat în Bali, Indonezia. La bord se aflau 65 de persoane, 6 oameni au murit
SPIRITUALITATE
Povestea incredibilă e medicului Ioan Boilă. Cum a reușit să trateze gratuit mii de oameni încă din anii 90
Sfaturi de viață de la Dr. Ioan Boilă: „Omul nu e doar un trup bolnav, ci un suflet care suferă”
Cum poți purifica energiile din locuința ta pas cu pas?
Proverbe japoneze. Fără oameni simpli, nu există oameni mari
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Cum influențează stresul sănătatea mintală și fizică?
De ce scade producția de colagen odată cu înaintarea în vârstă și cum poți contracara acest proces
Cum te poate ajuta masajul feței și al gâtului în prevenirea bolilor neurodegenerative precum Alzheimer
Tratamente complementare și remedii naturale în sprijinul celor care luptă cu cancerul
Ziua Internaţională de Luptă Împotriva Abuzului şi Traficului Ilicit de Droguri
”O spun clar și ferm: toleranță zero pentru fraudarea concediilor medicale!”
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
“Fermierii au dreptul să fie parteneri egali, nu să fie simpli executanți ai unor directive europene!”
Sadova Veche devine gazda unei experiențe gastronomice autentice, cu un producător susținut de „Produs în Banat”
Tentativă de fraudă online în numele Societății de Transport Public Timișoara