Muzeul Apei din Timișoara devine, pentru o zi, un spațiu al experimentului artistic și tehnologic. Două instalații interactive audio-vizuale, realizate de Electronic Resistance și oferite publicului prin sprijinul Fundației Aquatim, vor fi expuse sâmbătă, 27 septembrie, între orele 11 și 15, pe durata desfășurării târgului Științescu și prietenii, organizat de Fundația Comunitară Timișoara în parteneriat cu Aquatim SA.
Instalațiile prezentate, Zeul Apelor și Cascada digitală, invită vizitatorii de toate vârstele la experiențe interactive și imersive ce explorează arta contemporană, știința și patrimoniul industrial al vechii Uzine de Apă Urseni.
Zeul Apelor, expusă în sala multimedia din Casa Pompelor, creează o punte între tehnologie și natură. Instalația are un grad ridicat de interactivitate, utilizatorii putând manipula în timp real, printr-un controller, curgerea fluidelor din imaginile digitale și deveni „zei ai apelor”. Conținutul îmbină educația cu jocul, accesibilizează noțiuni științifice, ajută la înțelegerea unor principii din fizică și hidrodinamică și face totodată trimitere la repere din mitologie și artă.
Cascada Digitală, o instalație imersivă ce transformă spațiul industrial într-un peisaj sonor și vizual relaxant, va putea fi văzută în clădirea Deferuginatorului, stația de filtrare a vechii uzine de apă. Prin proiecții și sunete, ea evocă o cascadă, punând în valoare interiorul spectaculos al spațiului industrial. Instalația invită la introspecție, relaxare și o experiență de „deep listening”, unde publicul poate asculta, observa și medita.
Pentru toți „științeștii” și prietenii Muzeului Apei, Aquatim organizează sâmbătă și o serie de trei vizite ghidate gratuite, de la orele 12, 13, 14. Este necesară înscrierea la recepția muzeului, în ziua respectivă. Clădirile industriale se pot vizita și autonom pe durata evenimentului.
Împreună cu Fundația Comunitară Timișoara, un partener de cursă lungă, Aquatim susține educația STEAM și încurajează copiii și tinerii să se apropie de știință cu încredere și simpatie. Prin expunerea celor două lucrări în cadrul Târgului de ștințe Științescu și prietenii, aducem împreună trecutul și viitorul, patrimoniul tehnic al Muzeului Apei, tehnologia digitală și limbajele artei contemporane și invităm publicul să experimenteze dialogul captivant dintre știință și artă.
Adresa: Calea Urseni nr. 26
Data evenimentului: 27 septembrie, orele 11-15
Acces: gratuit
Transport public: autobuz E2 (Venus), 15 (Girație Sudului), tramvai 4, 8, 9 (Gheorghe Domășnean), troleibuz 16 (Girație Sudului).
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Avocatul Poporului: Ni se cere să suportăm costul unei zile de boală, deși contribuim lunar la sistemul de asigurări sociale
Șoc în Franța! 10 bărbați au drogat și violat un băiat de 5 ani adus chiar de tatăl său la o petrecere de gay
Mălăieș are 11 joburi, nici el nu știe unde mai lucrează. Românii fac foamea și frigul în casă
Lista oamenilor influenți din dosarele Epstein. De la Elon Musk la fostul prinț Andrew
Strigăt de ajutor pentru Adelin Sabin – o luptă contracronometru pentru viață
SPIRITUALITATE
Parohia din Bărbăteni- Lupeni inclusă într-un proiect național al BOR
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
”Prin comunicare și dialog, pot fi identificate soluții concrete pentru îmbunătățirea sistemului de sănătate„
Una din cinci persoane din UE se află expuse riscului de sărăcie sau excluziune socială
Grija pentru mobilitatea ta – cum îți susții articulațiile pentru o viață activă și echilibrată
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Servicii dermatologie Pitesti – abordare medicala moderna pentru sanatatea pielii
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
În „Anul Iancu de Hunedoara”, imaginea marelui erou domină centrul oraşului
Oamenii de știință regândesc modul în care interacționează vulcanii și faliile Pământului