”Drapelul trebuie să ne unească pe toți, atât pe românii din țară, cât și pe cei plecați în alte țări!”
Eurodeputatul Maria Grapini, mesaj cu ocazia Zilei Drapelului Național: “Ziua Drapelului Național trebuie sărbătorită de toți cei care sunt români, iubesc România și cinstesc, prin munca lor, țara!”
Europarlamentarul și președintele BPN al PUSL, Maria Grapini, a transmis, cu ocazia Zilei Drapelului Național, un mesaj milioanelor de români, din interiorul și din afara granițelor țării.
„Simbolul suprem al unității si suveranității românești, Drapelul tricolor a fost folosit ca steag de luptă încă din 1834 și îi îndemn pe toți românii, oriunde s-ar afla, să respecte cele trei culori!
Drapelul trebuie să ne unească pe toți, atât pe românii din țară, cât și pe cei plecați în alte țări!
Astăzi, îl folosim cu mândrie la evenimentele oficiale naționale și internaționale, la sărbătorile naționale, drapelul fiind arborat la instituțiile publice, punctele de frontieră, pe ambarcațiunile sub pavilion românesc și în cadrul competițiilor sportive!

Drapelul ne uneşte şi reprezintă mândria noastră, alături de stemă, imn și sigiliu, și completează simbolurile națiunii române. Simbolurile naționale trebuie cunoscute, omagiate și respectate și trebuie să fie sfinte pentru orice român!
Ziua Drapelului Național trebuie sărbătorită de toți cei care sunt români, iubesc România și cinstesc, prin munca lor, țara! Drapelul Național are o însemnătate uriașă pentru suveranitatea și independența țării noastre!
Acasă, am permanent arborat drapelul tricolor! Sunt mândră că sunt româncă! La mulți ani, Romania, cu tot ce ai frumos și sfânt!”, a transmis eurodeputatul Maria Grapini.
Abonează-te la știrile Oficial Media!
Primești cele mai noi știri direct pe email, zilnic.