Trei inițiative primesc finanțare pentru a inspira noi generații spre consum responsabil: teatru de păpuși cu haine reciclate, la Timișoara, performance și artă anti-risipă, în Capitală, tururi ghidate prin magazinele second-hand, la Iași
Ambasada Franței și Institutul Francez din România, în parteneriat cu Centrul de Resurse pentru Inițiative Etice și Solidare (CRIES), anunță câștigătorii apelului de proiecte „Educație pentru schimbare – de la fast fashion la consum responsabil”, lansat la finalul anului trecut, în cadrul programului „Speeding Up Slow-Fashion”.
Prin această inițiativă la nivel național, organizatorii și-au propus să susțină implementarea unor proiecte axate pe educarea tinerilor și creșterea gradului de conștientizare al acestora cu privire la impactul industriei textile, fenomenul modei de consum și consumul responsabil sau explorarea alternativelor care există în domeniu.
Juriul, format din Magali Vuillaume (Ambasada Franței), Mitichi Preda (președinte Feeric Fashion Week), Caherine Dauriac (Fashion Revolution France), Doris Manu (Fashion Revolution România) și Mihaela Vețan (CRIES), a desemnat trei proiecte care propun soluții creative, cu impact real și capacitatea de a produce schimbări durabile.
„Proiectele selectate propun metode originale de educație și sensibilizare, adresându-se unor categorii de vârstă variate. Ele se bazează pe colaborări puternice între școli, organizații neguvernamentale și artiști, având ca obiectiv modelarea unor comportamente responsabile de consum vestimentar”, precizează Magali Vuillaume, Atașat pentru Cooperare Instituțională și Tehnică la Ambasada Franței.
Astfel, câștigătorii competiției sunt:
Școala Gimnazială nr. 12 din Timișoara, cu proiectul „Jucării și povești despre responsabilitate” – locul 1 (1.500 de euro);
Copiii din învățământul primar vor crea o piesă de teatru de păpuși folosind haine reciclate, transformând astfel un mesaj de sustenabilitate într-o experiență interactivă și educativă. O prezentare video a inițiativei, coordonată de prof. Monica Ban, este disponibilă aici.
Asociația Macaia, cu proiectul „Dochia: Oracolul risipei fast fashion” – locul 2 (1.000 de euro);
Prin performance și artă vizuală, proiectul reinterpretează simbolic fenomenul de acumulare și risipă vestimentară, oferind tinerilor o perspectivă critică asupra consumului excesiv.
Asociația Mai Bine, cu proiectul „Pune-ți amprenta pe hainele tale!” – locul 3 (500 de euro);
Studenții din Iași vor explora alternative sustenabile la consumul fast fashion printr-un tur ghidat al magazinelor second-hand, descoperind astfel opțiuni etice și creative pentru stilul personal.
Cele trei proiecte câștigătoare vor fi implementate până în noiembrie 2025.
O competiție națională pentru un viitor sustenabil
Concursul a atras 25 de proiecte inovatoare din toată țara, din mediul urban și rural, din partea ONG-urilor, școlilor și artiștilor.
„Ne bucură diversitatea inițiativelor și faptul că tot mai multe școli și organizații sunt interesate de educația pentru un consum responsabil. Dincolo de sprijinul financiar, ne dorim să dezvoltăm o rețea de colaborare în acest domeniu, pentru a inspira schimbări de durată”, explică Mihaela Vețan, președinte CRIES.
Un proces de mentorat cu experți din România și Franța
În urma primei etape de evaluare, au fost selectate 7 proiecte, care au beneficiat de sesiuni de mentorat oferite de specialiști în educație, sustenabilitate și design vestimentar, printre care Annick Jehanne, Carina Bălan, Emma Szilagyi, Evelina Tănase, Edouard Millot, Raoul Beaupain și Mihaela Tilincă.
Parte a inițiativei „Speeding Up Slow-Fashion”
Acest apel de proiecte este parte a programului „Speeding Up Slow-Fashion”, inițiat de Ambasada Franței și Institutul Francez din România, care are ca obiectiv educarea tinerilor cu privire la impactul industriei textile asupra mediului și promovarea unor alternative sustenabile.
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Mario a fost ucis și îngropat de colegii săi din invidie! Crimă produsă cu bestialitate de 3 minori cu vârste de 13 și 15 ani
Compania Pfizer îi cere României 564 de milioane de euro pentru cele 29 de milioane de doze de vaccin pe care nu le-a mai cumpărat
”Iertați-mă, părinte, n-am putut veni azi la Biserică. Am plătit 6 milioane pe pastile.” Drama bătrânilor din România
Apel umanitar de la preotul Damaschin: „Copiii noștri îngheață în case iar noi rămânem fără lemne!”
Un cetățean indian a salvat o fetiță de 5 ani din lacul înghețat din Parcul Romanescu, Craiova
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
SPIRITUALITATE
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Urogynecological Physiotherapy – What It Is and Who It Helps
Inteligența Artificială și reforma sistemului de sănătate, în dezbatere la CCIA Timiș
Cabinele de sauna cu infrarosu: beneficii, functionare si de ce sunt tot mai populare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a publicat lista serviciilor de care beneficiază de la 1 ianuarie 2026 persoanele înscrise în programele naționale de sănătate
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Curs Coafor Acreditat în TÂRGOVIȘTE. Înscrie-te acum și devino Hairstylist profesionist!
Color the Village ajunge în Macedonia!
Hora Unirii în Straja și Pasul Vâlcan