Oficial Media

Știri din Târgoviște, Dâmbovița, România.

Expoziție de pictură la Cinema Independența. Dragoș Botezat – ”Interstiții. Calm exhaustiv”

Primăria Municipiului Târgoviște şi Cinematograful Independența vă invită să participați la deschiderea expoziției de pictură “Interstiţii. Calm exhaustiv”. Vernisajul va avea loc sâmbătă, 21 februarie 2026, de la ora 14:00, la Galeria de Artă Târgoviște din foaierul Cinematografului Independența, în prezența artistului Dragoş Botezat și a criticului de artă Ana Amelia Dincă.

Interesat de spațiile de respiro dintre elemente, de goluri ca o reverberație a esteticii personale, Dragoș Botezat implică în lucrările sale zone intermediare, de adaptare perceptivă a privitorului cu desfășurarea în crescendo a discursului vizual, din centru spre exterior și invers.

Iubitorii de artă pot vizita expozițiaîn perioada 19 februarie 2026 – 31 martie 2026, conform programului de lucru al Cinematografului Independența.

Comunicat de presă

Distribuie acest articol Oficial Media
Share