Expoziție la Muzeul de Artă din Târgoviște. Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște, vă invită să vizitați expoziția de artă „NEETICHETAT” a artistului târgoviștean Georgian Stoica.
Expoziția face parte din proiectul Tineri artiști dâmbovițeni, ajuns în acest an la cea de-a V-a ediție. Expoziția este deschisă vizitatorilor de toate vârstele până duminică, 28 septembrie 2025, și se desfășoară la parterul Muzeului de Artă, în sala de expoziții temporare.

Artistul, pasionat de pictură, este originar din Târgoviște și a terminat studiile liceale în oraș, făcând parte din a treia generație de absolvenți ai Liceului de Arte, iar pe cele universitare la București, în cadrul UNA, promoția 2008. În prezent profesează în domeniul artei murale. A ajuns să expună prima dată ca proaspăt absolvent în cadrul Bienalei de Artă „Gheorghe Petrașcu” în anul 2008, când încă era student, de atunci fiind nelipsit de la acest eveniment. În anul 2012 a câștigat premiul al treilea la Bienala „Gheorghe Petrașcu” cu lucrarea Jocul.
Viziunea impresionantă a artistului este reliefată prin modul în care el dă viață personajelor sale; adesea inspirate de familie și prieteni, personajele sunt redate mai mult sau mai puțin amuzant, în contrast cu realitatea sau, deopotrivă, accentuând în unele compoziții elemente din realitatea imediată prin caricaturizare, abstractizare și recontextualizare.
Expoziția reunește o mică selecție de lucrări de pictură în ulei pe pânză (tehnică preferată de acesta, însă de regulă pe suprafețe mari), cu dimensiuni mai mici, din serii variate, pe care artistul le-a realizat – în decursul căutărilor și experimentelor sale – cu figuri, culori, teme. Sintetizarea, resimțită în majoritatea lucrărilor sale expuse, pare să fie comună artiștilor care lucrează sau restaurează frescă.
Cu această expoziție, intitulată „NEETICHETAT”, încercăm să aducem în prim plan un tânăr artist dâmbovițean, cu un număr modest de apariții pe simeze în evenimente colective – și, până în prezent, cu o activitate expozițională personală aflată încă în faza sa incipientă, scopul principal al proiectului Tineri artiști dâmbovițeni fiind cel de popularizare a creatorilor de opere de artă.
Talentul tânărului artist târgoviștean Georgian Stoica s-a cristalizat într-o creație cu o viziune proprie, consistentă în timp, cu variații subtile survenite datorită maturizării artistice.
Vă așteptăm cu drag pentru a vă delecta, preț de câteva momente, la Muzeul de Artă din Târgoviște, Calea Domnească nr. 185.
Compartimentul Imagine, Relații Externe,
Consiliul Județean Dâmbovița


 
                                         
                                         
                                         
                                        
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Aurelian Cotinescu: Ce prevede reforma pensiilor magistraților
Aurelian Cotinescu: Plajele nu sunt de vânzare, sunt ale oamenilor
Cum să îți construiești un fond de urgență eficient? Pași și sfaturi practice
Proiecte de reducere a populației lumii – Află cum s-ar putea realiza
Trump se teme de scurgerea de informatii – spioni la nivel inalt
Șapte lucruri pe care nu le știi despre păstrarea unui război – Visul afaceriștilor
SPIRITUALITATE
Calugarul Simeon de pe muntele Athos, sfaturi pentru pacea sufletului
Sfântul Gherasim, tămăduitor de boli și suferințe
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Importanța formei de administrare pentru absorbția eficientă a vitaminelor
Etapele unui implant dentar – la ce să te aștepți și ce ar trebui să știi?
Sănătatea mintală nu mai poate fi separată de mediul digital iar hiperconectivitatea a devenit o nouă condiție socială
Aurelian Cotinescu – Computer tomograf (CT) și RMN în cadrul Spitalului Orășenesc Găești
CAMPANIA ”VIAȚĂ PENTRU MAREA FAMILIE DE PACIENȚI” ȘI STILUL DE VIAȚĂ SĂNĂTOS
Tema acestui an este : Sănătatea mintală în situații de urgență umanitară
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
NATO testează extinderea Brigăzii Rapide în Europa de Est în timpul exercițiului din toamna anului 2025
Curs Operator Introducere, Prelucrare și Validare Date in Târgoviște
Liderii PSD discută strategia partidului la Târgoviște după Conferința Extraordinară a organizației județene