Universitatea de Vest din Timișoara, prin Facultatea de Fizică, are deosebita plăcere de a anunța organizarea evenimentului „International Masterclasses ATLAS – Hands on Particle Physics”.
Evenimentul este realizat în colaborare cu CERN, Experimentul ATLAS de la CERN și International Particle Physics Outreach Group (IPPOG), reprezentând una dintre cele mai prestigioase activități educaționale internaționale dedicate elevilor de liceu.
Evenimentul va avea loc pe data de 21 martie 2025, în intervalul orar 10:00 – 18:00, la Institutul de Cercetări Avansate de Mediu (Aula ICAM) din cadrul Universității de Vest din Timișoara.
International Masterclasses ATLAS oferă elevilor oportunitatea de a explora fascinanta lume a fizicii particulelor elementare, sub coordonarea unor specialiști de renume. Participanții vor realiza măsurători pe date reale colectate de la acceleratorul de particule LHC de la CERN și vor interacționa direct cu cercetători din domeniu.
Evenimentul face parte dintr-un program internațional desfășurat simultan în mai multe orașe europene, având ca punct culminant o videoconferință finală moderată direct de reprezentanții CERN, care le va permite elevilor să comunice și să compare rezultatele obținute cu cele ale colegilor lor din alte țări. Și prin acest eveniment special, Universitatea de Vest din Timișoara încurajează promovarea științei și oferă tinerilor pasionați oportunități deosebite de a descoperi universul fascinant al fizicii particulelor.
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Avocatul Poporului: Ni se cere să suportăm costul unei zile de boală, deși contribuim lunar la sistemul de asigurări sociale
Șoc în Franța! 10 bărbați au drogat și violat un băiat de 5 ani adus chiar de tatăl său la o petrecere de gay
Mălăieș are 11 joburi, nici el nu știe unde mai lucrează. Românii fac foamea și frigul în casă
Lista oamenilor influenți din dosarele Epstein. De la Elon Musk la fostul prinț Andrew
Strigăt de ajutor pentru Adelin Sabin – o luptă contracronometru pentru viață
SPIRITUALITATE
Parohia din Bărbăteni- Lupeni inclusă într-un proiect național al BOR
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
”Prin comunicare și dialog, pot fi identificate soluții concrete pentru îmbunătățirea sistemului de sănătate„
Una din cinci persoane din UE se află expuse riscului de sărăcie sau excluziune socială
Grija pentru mobilitatea ta – cum îți susții articulațiile pentru o viață activă și echilibrată
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Servicii dermatologie Pitesti – abordare medicala moderna pentru sanatatea pielii
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
În „Anul Iancu de Hunedoara”, imaginea marelui erou domină centrul oraşului
Oamenii de știință regândesc modul în care interacționează vulcanii și faliile Pământului