EPPO anchetează unsprezece persoane în anchetă pentru fraudă în valoare de 166 000 EUR care implică fonduri de angajare
(Luxemburg, 31 ianuarie 2025) – Parchetul European (EPPO) din Timișoara (România) a arestat doi suspecți și a efectuat percheziții și sechestre în cadrul unei anchete privind o fraudă în valoare de 166 000 EUR care implică fonduri UE destinate angajării de persoane aflate într-o situație vulnerabilă .
Potrivit anchetei, între 2020 și 2023, unsprezece suspecți au aplicat pentru cinci proiecte finanțate în principal din Fondul Social European (FSE), în valoare totală de 166 000 EUR.
Scopul proiectelor a fost integrarea a 34 de persoane într-o zonă vulnerabilă. situație pe piața muncii pe o perioadă de 12 luni.
Se presupune că suspecții au obținut în mod ilegal fondurile de angajare, întrucât se presupune că ar fi întocmit contracte de muncă și state de plată false pentru 34 de angajați fictive.
Din anchetă a reieșit că persoanele fizice nici nu desfășurau activitatea pentru care au fost angajați și nici nu primiseră niciun salariu. Se presupune că, suspecții au folosit fondurile în scopuri personale și au fost impuse măsuri asigurătorii pentru recuperarea prejudiciului, inclusiv sechestrul imobilelor și conturi bancare.
De asemenea, procurorul delegat european în sarcină a dispus reținerea pentru 24 de ore a doi suspecți. Ceilalți nouă suspecți au fost acuzați de fals în documente și fraudă de subvenții.
Investigația a contat pe sprijinul Structurii de sprijin a procurorilor europeni delegați în România – Biroul Teritorial Timișoara; Inspectoratul de Poliție Județean Timiș și Gorj – Serviciul de investigare a criminalității economice; Direcția Generală Anticorupție-Timiș și Serviciile Județene Mehedinți (Direcția Generală Anticorupție-Serviciile județene Timiș și Mehedinți).
Toate persoanele sunt prezumate nevinovate până la probarea vinovăției în instanțele judecătorești române competente.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Mario a fost ucis și îngropat de colegii săi din invidie! Crimă produsă cu bestialitate de 3 minori cu vârste de 13 și 15 ani
Compania Pfizer îi cere României 564 de milioane de euro pentru cele 29 de milioane de doze de vaccin pe care nu le-a mai cumpărat
”Iertați-mă, părinte, n-am putut veni azi la Biserică. Am plătit 6 milioane pe pastile.” Drama bătrânilor din România
Apel umanitar de la preotul Damaschin: „Copiii noștri îngheață în case iar noi rămânem fără lemne!”
Un cetățean indian a salvat o fetiță de 5 ani din lacul înghețat din Parcul Romanescu, Craiova
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
SPIRITUALITATE
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Urogynecological Physiotherapy – What It Is and Who It Helps
Inteligența Artificială și reforma sistemului de sănătate, în dezbatere la CCIA Timiș
Cabinele de sauna cu infrarosu: beneficii, functionare si de ce sunt tot mai populare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a publicat lista serviciilor de care beneficiază de la 1 ianuarie 2026 persoanele înscrise în programele naționale de sănătate
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Ce trebuie să facă un român ca să se salveze în 2026–2030?
Manifestări dedicate Zilei Unirii Principatelor Române, organizate la Târgoviște
Centura Pucioasa–Fieni avansează în procedurile tehnice