Moongcho, mascota JOT Gangwon 2024, este un bulgăre de zăpadă, născut în urma unei lupte metaforice cu bulgări de zăpadă dintre Soohorang și Bandabi, mascotele Jocurilor Olimpice și Paralimpice de iarnă PyeongChang 2018, care au avut loc în urmă cu cinci ani în aceeași regiune.

Plin de sportivitate, ca și predecesorii săi, Moongcho poartă ochelari de schi și o eșarfă și așteaptă Jocurile Olimpice de Tineret de la Gangwon cu inima bătând, la fel ca sportivii și toți iubitorii sporturilor de iarnă.
Numele lui Moongcho este derivat din verbul coreean „moongchida”, care înseamnă a reuni diferite gânduri și puteri.
Creat de studentul coreean Soo-Yeon Park, Moongcho este plin de pasiune și curaj, răspunde fără frică oricărei provocări și este gata în orice clipă să-și ajute prietenii.
Jocurile Olimpice de Tineret Gangwon 2024 încep în 19 ianuarie 2024 și se vor încheia pe 01 februarie 2024. La competiția din Republica Coreea vor participa sportivi cu vârste cuprinse între 14-18 ani.
Este a IV-a ediție a JOT de iarnă
• Vor participa 1900 sportivi reprezentând 70 de națiuni, record față de Lausanne 2020 – 1788 sportivi
• Din program fac parte 15 discipline sportive în program, 34 de probe sportive, 81 de seturi de medalii
Deviza Jocurilor – ”Grow together, shine forever”
Medaliile au în relief cercurile olimpice încadrate de linii verticale strălucitoare care simbolizează diversitatea și creșterea. Reversul medaliei conține formele de relief ale provinciei sud-coreene împreună cu fulgi de nea și logo-ul competiției.
Echipa Olimpică TEAM România va fi reprezentată la Jocurile Olimpice de Tineret Gangwon 2024 de 33 sportivi ( 16 feminin,17 masculin) Aceștia vor concura la 9 discipline din programul celei de a IV-a ediții a Jocurilor Olimpice de Tineret pentru sporturile de iarnă.
Componenții Echipei Olimpice TEAM România pentru JOT Gangwon 2024 sunt:
• BIATLON – 6 sportivi – 3 fete și 3 băieți – Szidonia Kelemen, Paula Morozan Irinaru, Krisztina Sillo (feminin); Dragoș Bărbieru, Hunor Udvari, Horia Urs (masculin); Antrenori: Tudor Gîrbacea, Lorand Kristo, Denis Șerban , Vasile Tănase(kinetoterapeut)
• BOB – 4 sportivi – 2 fete și 2 băieți – Mihaela Anton, Luiza Olaru (feminin); Sami Mihai, Raul Predescu (masculin); Antrenori: Dan Scurtu, Mihail Militaru
• PATINAJ VITEZĂ – 4 sportivi – 2 fete și 2 băieți – Iulia Ionescu, Teodora Pârvu (feminin); Vlad Popa, Tudor Debu (masculin); Antrenori: Cristina Andrei, Marius Paraschivoiu
• SANIE – 5 sportivi – 2 fete și 3 băieți – Ionela Dobrean, Ana Teodorescu (feminin); Vlad Mușei, Nicolae Todirică, Alexandru Bălan (masculin); Antrenori: Ștefan Mușei, Robert Tăleanu
• SĂRITURI CU SCHIURILE – 4 sportivi – 2 fete și 2 băieți – Andra Gheorghe, Szerena Stanciu (feminin);Cosmin Donciu, Radu Borca (masculin); Antrenori: Csaba Magdo-Nemeth, Constantin Beldea
• SCHI ALPIN – 2 sportivi – 1 fată și 1 băiat – Ioana Corlățeanu (feminin); Matei Oancea (masculin); Antrenori: Bogdan Barbu, Alexandru Barbu
• SCHI FOND – 2 sportivi – 1 fată și 1 băiat – Boglarka Pall (feminin); Ștefan Gherghel (masculin); Antrenori: Istvan Janosi
• SKELETON – 4 sportivi – 2 fete și 2 băieți – Adelina Bădăra, Ioana Toma (feminin); Theodor Buligescu, Luca Ungureanu (masculin); Antrenor: Delia Ivaș
• SNOWBOARD – 2 sportivi – 1 fată și 1 băiat- Kata Mandel (feminin); Csanad Bako Vilhelem (masculin); Antrenor: Geza Lorant Kinda.
Cei doi sportivi desemnați portdrapel la Ceremonia de Deschidere a Jocurilor Olimpice de Tineret Gangwon 2024 pentru Team Romania sunt: Kata Mandel (snowboard) și Sami MIHAI (monobob).
Președintele COSR Mihai Covaliu va însoți Echipa Olimpică Team Romania la Gangwon. Din delegație fac parte și cei doi oficiali ai Federațiilor Naționale care au sportivi calificați: Anisia Buta (FR Bob și Sanie) și Puiu Gaspar (FR Schi Biatlon), precum și Valeriu Tomescu, oficial asistență științifică.

Echipa Olimpică Team Romania este condusă la JOT Gangwon 2024 de Șeful de Misiune Florin Mișcă și Adjunctul Șefului de Misiune Dragoș Tătaru. Colectivul Medical este format din dr. Dan Tănase și dr. Diana Torje.
La Ceremonia de prezentare au participat președintele COSR Mihai Covaliu, secretarul general George Boroi, precum și membri ai Comitetului executiv COSR și invitați ai Mișcării Olimpice.
România înseamnă EXCELENȚĂ și SPIRIT de ECHIPĂ
”Așa vrem să acționăm. Așa suntem educați. bProvocarea pe care o veți trăi la Jocurile Olimpice de Tineret Gangwon 2024 trebuie să fie pentru voi prilejul de a arăta că sunteți pregătiți, că veți lupta pentru Echipă, pentru cei care sunt cu voi acolo dar și pentru cei care vă susțin de acasă. Știu ce înseamnă presiunea și depășirea limitelor, înțeleg ce impune o astfel de stare, dar mai știu că sunteți puternici și puteți să urcați pe podium. CREDEȚI ÎN VOI! Competiția aceasta este pentru voi și pentru sporturile de iarnă o rampă de lansare.

V-ați construit visul zi de zi la antrenamente, e momentul să intrați în arenă cu încredere, curaj , atitudine și spirit de învingători! EU AM ÎNCREDERE ÎN VOI TOȚI!
Aveți din partea noastră tot sprijinul. Suntem cu inima lângă voi. Echipa Olimpică Team Romania înseamnă MÂNDRIE NAȚIONALĂ!
Făceți-vă familia și țara mândri de voi. Succes, Echipei Olimpice a României la Jocurile Olimpice de la Gangwon 2024!”, le-a transmis Mihai Covaliu, președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Mario a fost ucis și îngropat de colegii săi din invidie! Crimă produsă cu bestialitate de 3 minori cu vârste de 13 și 15 ani
Compania Pfizer îi cere României 564 de milioane de euro pentru cele 29 de milioane de doze de vaccin pe care nu le-a mai cumpărat
”Iertați-mă, părinte, n-am putut veni azi la Biserică. Am plătit 6 milioane pe pastile.” Drama bătrânilor din România
Apel umanitar de la preotul Damaschin: „Copiii noștri îngheață în case iar noi rămânem fără lemne!”
Un cetățean indian a salvat o fetiță de 5 ani din lacul înghețat din Parcul Romanescu, Craiova
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
SPIRITUALITATE
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Urogynecological Physiotherapy – What It Is and Who It Helps
Inteligența Artificială și reforma sistemului de sănătate, în dezbatere la CCIA Timiș
Cabinele de sauna cu infrarosu: beneficii, functionare si de ce sunt tot mai populare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a publicat lista serviciilor de care beneficiază de la 1 ianuarie 2026 persoanele înscrise în programele naționale de sănătate
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Ce trebuie să facă un român ca să se salveze în 2026–2030?
Manifestări dedicate Zilei Unirii Principatelor Române, organizate la Târgoviște
Centura Pucioasa–Fieni avansează în procedurile tehnice