Galeria Brăteanu vă invită joi, 30 martie 2023, ora 18:00 la deschiderea expoziției „ EFEMER ” a artistei Sanda Buțiu.
Născută la Bucureşti în 1958, Sanda Buțiu a absolvit Institutul de Arte Plastice Nicolae Grigorescu, Secția de Artă Monumentală-Restaurare, promoția 1981 şi este membră a U.A.P. Filiala Bucureşti, Secția Pictură.
“Pictura Sandei Buțiu aruncă o privire senină, optimistă, lumii înconjurătoare. Descoperă în cotidian nebănuite resurse de frumusețe și taină, în cele mai umile, obișnuite lucruri sau flori, ocolind cu grijă orice urmă de solemnitate. Cred că dincolo de plăcerea de a pune în valoare câte un detaliu, cu toate savorile care îl încarcă, relevant ramâne felul în care alegându-și și dispunând atât de neașteptat obiectele într-o natură statică, pictorița ajunge la construcția unui univers paralel și autonom, liber, ghiduș, dezvăluind câte-o surpriză la fiecare privire atentă.”
Fragment dintr-un comentariu al Doinei Mândru.
Mulțumim pe această cale celor care au sprijinit acest eveniment, Cramei Varvara din Silagiu, www.cramavarvara.ro şi domnului Gabriel Lungu manager al Agrotur Danubius din Gârnic, www.gernik.ro .
Vă aşteptăm cu drag să o cunoaşteți pe artistă şi să descoperiți o parte din opera sa recentă, la un pahar de vin sec, natural, nefiltrat, produs şi ambalat de Solartrak s.r.l.Silagiu.
Spațiul expozițional este situat pe Strada Lucian Blaga Nr. 8, Timişoara.
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut




EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Festivalul Colindelor de la Moroeni a reunit 400 de colindători din întreaga țară și Republica Moldova
Moș Crăciun a adus magia sărbătorilor în unitățile de învățământ din Răcari și Ghergani
Consiliul Județean Dâmbovița, bilanțul proiectelor din 2025 și direcții pentru 2026