Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Alexandru Oprea, și vicepreședintele Alin Manole au continuat seria vizitelor de lucru, astăzi, 29 iunie 2020, în comunele Produlești și Corbii Mari, pentru a constata stadiul și ritmul lucrărilor la obiectivele de investiții:
- „Covor bituminos pe DJ 721, sector Costeştii din Deal (DN 7) – Produleşti – Gura Şuţii – Persinari – Văcăreşti, L = 20,55 km;
- DJ 401A, sector Miuleşti – Mărunţişu – Tomşani – Poroinica – Mogoşani – Merii (cale ferată), L = 22,915 km”, în valoare totală de 11.942.231,35 lei
- „Covor bituminos pe DJ 701 Ungureni – Corbii Mari (sector Pod Argeș – Pasaj A1)”, în valoare de 1.183.115,31 lei.
Pe parcusul vizitei de lucru, conducerea Consiliului Județean Dâmbovița a fost însoțită de reprezentanții celor două localități – George Georgescu, primarul comunei Produlești, și Ionuț Bănică, primarul comunei Corbii Mari.
Prin proiectele menționate, ce sunt finanțate din bugetul propriu al Consiliului Județean Dâmbovița, se urmărește asfaltarea a 20,55 km din DJ 721 și a unui sector de 2,75 km ce aparține DJ 701.

Cu prilejul acestei vizite de lucru, s-a constatat că, la obiectivul DJ 701, lucrările de așternere a covorului asfaltic sunt în plină desfășurare, iar pe DJ 721, până la această dată, au fost curățate acostamentele și se lucrează la amenajarea șanțurilor de pământ.
Investițiile se înscriu în programul de lucrări de întreţinere periodică a drumurilor judeţene prin covoare bituminoase (lot II și lot III).
Reamintim faptul că proiectele de infrastructură întreprinse în acest an de Consiliul Județean Dâmbovița (în etapele 1 și 2) au o valoare totală de 71.410.524 lei și, în cadrul lor, se vor asfalta aproximativ 160 de km de drumuri județene.
Biroul Comunicare, Relații Externe al Consiliului Județean Dâmbovița

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Festivalul Colindelor de la Moroeni a reunit 400 de colindători din întreaga țară și Republica Moldova
Moș Crăciun a adus magia sărbătorilor în unitățile de învățământ din Răcari și Ghergani
Consiliul Județean Dâmbovița, bilanțul proiectelor din 2025 și direcții pentru 2026