La Summit-ul de la Vilnius, Aliații vor lua măsuri pentru a consolida în continuare descurajarea și apărarea, inclusiv prin noi planuri regionale
Jens Stoltenberg secretarul general al NATO a subliniat că”pentru prima dată de la Războiul Rece Aliații conectează pe deplin planificarea apărării, cu planificarea forțelor noastre, capacităților și comandă și control” și că NATO va avea peste 300.000 de soldați în stare de pregătire ridicată, susținut de capacități aeriene și maritime substanțiale „pentru a apăra fiecare centimetru din teritoriul aliat, împotriva oricărei amenințări”.
De asemenea, miniștrii au convenit asupra unui nou model de rotație pentru apărarea aeriană și antirachetă; au convenit creșterea substanțială a obiectivelor de capacitate și au revizuit Planul de acțiune pentru producția de apărare al NATO, cu măsuri pentru a agrega cererea, a crește capacitatea și a crește interoperabilitatea și interschimbabilitatea.
Jens Stoltenberg a spus că se așteaptă ca ”Aliații NATO să își asume un angajament mai ambițios în ceea ce privește investițiile în apărare în Vilnius, cu 2% din PIB pentru cheltuielile pentru apărare”.
Forțele ucrainene au intensificat operațiunile de-a lungul liniei frontului și fac progrese – dar se confruntă cu un teren dur, trupe rusești înfipte și lupte aprige”.
În acest context secretarul general al NATO a subliniat că creșterea sprijinului pentru Ucraina rămâne crucială. El a salutat noile anunțuri din partea Aliaților, inclusiv inițiativa condusă de Țările de Jos și Danemarca de a începe pregătirea piloților ucraineni pe avioane de luptă F-16 și, împreună cu Regatul Unit și Statele Unite, de a livra rachete de apărare aeriană cu rază scurtă și medie de acțiune.
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Felix Baumgartner a murit într-un accident cu parapanta in regiunea Fermo, Italia
Proiectele neîncepute sau imposibil de finalizat până în august 2026 vor pierde finanțarea PNRR
Analiza unui sociolog: Guvernul Bolojan și pedepsirea săracilor. De ce să te bați cu bogații, mai bine tai de la mamele minore
„Atmosfera sfârșitului unei domnii”: Gheorghe Piperea asupra moțiunii de cenzură împotriva lui von der Leyen
Furtună devastatoare în Sinaia: Vântul a smuls acoperișuri, a doborât copaci și a blocat traficul
Partidul AUR a fost amendat cu 25.000 de euro pentru nerespectarea datelor cu caracter personal
SPIRITUALITATE
Povestea incredibilă e medicului Ioan Boilă. Cum a reușit să trateze gratuit mii de oameni încă din anii 90
Sfaturi de viață de la Dr. Ioan Boilă: „Omul nu e doar un trup bolnav, ci un suflet care suferă”
Cum poți purifica energiile din locuința ta pas cu pas?
Proverbe japoneze. Fără oameni simpli, nu există oameni mari
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
România are, în premieră, o Strategie Națională pentru Combaterea Bolilor Cardiovasculare și Cerebrovasculare 2025–2030
Cum influențează stresul sănătatea mintală și fizică?
De ce scade producția de colagen odată cu înaintarea în vârstă și cum poți contracara acest proces
Cum te poate ajuta masajul feței și al gâtului în prevenirea bolilor neurodegenerative precum Alzheimer
Tratamente complementare și remedii naturale în sprijinul celor care luptă cu cancerul
Ziua Internaţională de Luptă Împotriva Abuzului şi Traficului Ilicit de Droguri
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Excelența în educație, premiată la Târgoviște
Felix Baumgartner a murit într-un accident cu parapanta in regiunea Fermo, Italia
Tensiunile dintre fermierii din Lungulețu și autorități, aplanate în urma unei întâlniri oficiale