Oficial Media

Știri din Târgoviște, Dâmbovița, România.

Nicușor Dan: Votul din 4 mai a marcat sfârșitul unei epoci politice

Astăzi, 5 mai 2025, Nicușor Dan a susținut o conferință de presă la sediul său de campanie din București, după ce a intrat în turul al doilea al alegerilor prezidențiale. El a transmis un mesaj de mobilizare către alegători, subliniind că România se află în fața unei alegeri decisive între două direcții opuse: una pro-occidentală și una izolaționistă.

Nicușor Dan a declarat că votul din 4 mai a marcat sfârșitul unei epoci politice și a evidențiat importanța dezbaterii publice în perioada următoare. El a făcut apel la politicieni să lase spațiul mediatic pentru vocile societății civile și a exprimat încrederea că românii vor face o alegere înțeleaptă pe 18 mai.

De asemenea, Nicușor Dan a menționat că urmează un tur doi dificil, în care se va confrunta cu candidatul izolaționist George Simion.

„Fac apel la politicieni să lase spațiul mediatic în aceste două săptămâni pentru acei români care au dovedit că au reușit, pentru o dezbatere de care societatea românească are nevoie și eu sunt foarte optimist că românii vor face alegerea înțeleaptă pe 18 mai”, a mai declarat Nicușor Dan.

„România are de ales între două direcții clare: una democratică, pro-occidentală, și una izolaționistă.”

De asemenea, el a subliniat importanța participării civice:

„Fac un apel către societatea civilă și formatorii de opinie: este momentul să vă faceți vocile auzite.”

Turul al doilea al alegerilor prezidențiale este programat pentru 18 mai 2025, când Nicușor Dan se va confrunta cu George Simion, candidatul AUR.

Distribuie acest articol Oficial Media
Share