Concursul Național de Matematică „Valeriu Alaci”, organizat de Universitatea Politehnica Timișoara, rămâne una dintre cele mai îndrăgite competiții adresate liceenilor. O dovadă în acest sens o constituie faptul că, în ciuda situației de criză și a faptului că nu mai sunt prezenți la școală, peste 500 de elevi au participat miercuri, 25 martie 2020, între orele 18:00 – 20:00 la proba online de calificare în etapa finală a competiției.
Mai precis, 530 de elevi din clasele IX – XII au participat la concurs, pe platforma Campusului Virtual al Universității Politehnica Timișoara, iar 354 dintre aceștia au obținut peste 70 de puncte, obținând astfel calificarea în etapa finală a competiției. Ultima „rundă” a fost programată inițial în luna mai, în amfiteatrele Universității Politehnica Timișoara, dar, în actualele condiții generate de coronavirusul COVID-19, în funcție de evoluția situației la nivel național, se va decide modul de desfășurare, care va fi comunicat tuturor elevilor calificați.
Concursul Național Național de Matematică „Valeriu Alaci”, ajuns anul acesta la cea de-a VI-a ediție, are, ca și în anii precedenți, două secțiuni, corespunzătoare profilului claselor din care provin elevii: matematică-informatică, respectiv științe ale naturii/tehnologic/economic.
Elevii care vor obține locurile I, II, III la etapa finală a Concursul Național de Matematică „Valeriu Alaci” – ediţia a VI-a, 2020, vor fi admişi la UPT fără concurs de admitere.
Concursul „Valeriu Alaci” are drept principal scop continuarea tradiţiei în pregătirea matematică a viitorilor ingineri impusă de iluştrii înaintaşi printre care menţionăm pe Traian Lalescu şi Valeriu Alaci. Această pregătire matematică temeinică a stat la baza unor rezultate strălucite obţinute de inginerii absolvenţi ai Universităţii Politehnica Timişoara şi la dobândirea unui prestigiu deosebit al acesteia pe plan european şi mondial.

Jurnalist, scriitor, editor, terapeut
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Miss Rusia, Kseniya Alexandrova, a murit la doar 31 de ani
Extinderea cooperării în Marea Neagră: Oportunități și provocări pentru stabilitatea regiunii
Dennis Man semnează cu PSV Eindhoven. Valoarea transferului este de 8,5 milioane de euro
O învățătoare din Timiș a murit după ce a aflat că postul său a fost desființat în urma măsurilor luate de Guvern
Piperea: În condiții de criză bugetară și economică nu strângi șurubul austerității
Titus Corlăţean – un educat şi cult om politic al PSD, un lider fără scandal, cu valori solide şi potenţial prezidenţial 2030
SPIRITUALITATE
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Grăsimea abdominală și cauzele emoționale. Medicina Tradițională Chineză
Povestea incredibilă e medicului Ioan Boilă. Cum a reușit să trateze gratuit mii de oameni încă din anii 90
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Reforma în sănătate nu se face cu lozinci, ci cu reguli clare și curaj de a schimba vechile practice
Tratament naturist pentru parazitoză intestinală
Ciupercile medicinale, surse de vindecare pentru cancer, diabet sau tulburări imunitare
Din 1 septembrie, pacienții pot reclama la Ministerul Sănătății redirecționările de la spitalele publice la privat
Se pot depune proiecte de investiții pentru programele de screening
România pe primul loc în UE la decese prevenibile și tratabile
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Reforma în sănătate nu se face cu lozinci, ci cu reguli clare și curaj de a schimba vechile practice
Trusphone – O nouă alternativă pe piața de produse Apple din România
Adrian Țuțuianu – România și drumul spre OCDE