Politehnica – NK Tabor Sezana 1-2, primul test din Slovenia

Politehnica a pierdut la limită primul joc din cadrul stagiului sloven. A fost 1-2 (1-1) cu prim-divizionara NK Tabor Sezana, în meciul disputat la Ljubljana. Golul alb-violeţilor a fost marcat de Cosmin Bîrnoi.

Formaţia slovenă a deschis scorul în minutul 12, în urma unei centrări din banda stângă a atacului ei, finalizată în cele din urmă cu un şut al lui Savic din apropierea porţii. La doar două minute distanţă Pană a lansat un balon în adâncime pentru Cosmin Bîrnoi, care a câştigat duelul cu un fundaş căruia i-a suflat mingea şi apoi a restabilit egalitatea cu un şut de la circa 15 metri. În minutul 20 slovenii au avut o bară în urma unui corner. În continuare duelurile s-au dat mai mult la mijlocul terenului. Apoi, în ultimul minut al primei părţi, D. Radu a obţinut o lovitură liberă într-o poziţie bună, dar şutul lui Zaluschi din faza fixă rezultată a fost reţinut de Jurca.

Repriza secundă a avut un început asemănător, cu Tabor Sezana trecând în avantaj devreme. De această dată în urma unei lovituri libere la care mingea şutată de Demirici a intrat în poartă aproape de bara din stânga lui Isvoranu. Echipa noastră nu a mai reuşit însă egalarea, deşi minutele următoare încasării golului 2 ne-au aparţinut, chiar şi cu mulţi tineri pe gazonul arenei “Kodeljevo”. Cea mai periculoasă fază a rămas cea din minutul 60, când şutul lui Ignea a ocolit puţin poarta. Şapte minute mai târziu Pureca a trimis sub bară, dar reuşita a fost anulată deoarece tânărul provenit din Academia Politehnica s-ar fi aflat în ofsaid la momentul şutului expediat iniţial de Bîrnoi. Schimbările din ambele tabere nu au mai adus nimic notabil pe final la cele două porţi.