PROGRAM BABEL FAST 2022 – Teatrul Tony Bulandra Târgoviște

Începe Babel Fast! Vineri de la ora 17.00 la Cinema Independența sunteți invitați la primul spectacol The Third Reich, regia Romeo Castellucci.

Printre capetele de afiș se numără instalația The Third Reich propusă de controversatul regizor italian Romeo Castellucci, întunecatul Richard III realizat de Théâtre en Pièces din Chartres, Franța, captivantele spectacole de stradă a două companii poloneze Biuro Podróży, cu titlurile Eurydice și Kaspar, și Scena Kalejdoskop, cu Made of stone și Charcoal Burners, precum și producțiile cuceritoare prin autenticitate și, totodată, exotism din Kazahstan, respectiv India: Turkestan Music and Drama Theater Raimbek Seitmetov – spectacolul Lament of the Queen și one-man show-ul Darwin al lui Vidyanidhee Vanarase (Prasad), director fondator, membru în consiliul executiv al Institutului Internațional de Teatru (International Theatre Institute – ITI-UNESCO). La fel de exotică este și tradiționala prezență a trupei algeriene Knights of Stage Association din Adrar care aduc spectacolul Antigone și performance-ul de dans contemporan T&S Duel.

Mc Ranin: „Festivalul Babel se deschide cu producția marelui regizor Romeo Castelucci”

Festivalul BABEL 2022 – Ediție aniversară și un nou început

Sute de vizitatori din 14 țări se vor afla la Târgoviște. BABEL FAST 2022

Remarcăm două direcții de bază: întoarcerea la marile mituri, la povești puternice care au străbătut granițe și epoci, contrabalansată de teme extrem de specifice, familiare unei anumite regiuni sau grup etnic.

Tabloul Babel este completat și de alte spectacole de stradă (Jordi L. Vidal Company, Bruxelles, Belgia cu spectacolul Ooups și Eccentrici Dadarò, Italia cu Incomica) și one-man/woman show-uri (HeimatLost jucat de Çaglar Yiğitoğulları, Shaman-Punk Performance, Hamburg, Germania și Kassandra, performance-ul artistei și regizoarei Despoina Sarafeidou, 1+1=1 Theatre Company, Atena, Grecia).

Colegii noștri din Sibiu (Compania Microbis – Casa de Cultură a Studenților), Reșița (Teatrul de Vest), Petroșani (Teatrul Dramatic „Ion D. Sîrbu) și, nu în ultimul rând, Chișinău (Teatrul Național Satiricus) vor fi prezenți în programul Babel 2022.

Memorandumul semnat în Babelul din 2019 cu Asociația Teatrelor din Coreea de Sud face posibilă participarea unei trupe coreene anul acesta: Professional Theatre Company Sae Byuk din Daejeon cu spectacolul San Chak: Life and Love story of Sin Chae HO, precum și a unor studenți ai Universității Kyonggi din Seul. Aceștia vor interacționa cu studenți ai Performing Arts Studio Scotland (PASS) de la Edinburgh College, coordonați de profesorii Scott Johnston și Ashling Findlay-Carroll, precum și cu studenți de la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca și UNATC I.L. Caragiale din București.

Babel 2022 se anunță un melanj de limbaje, unite sub cel comun al artei și prieteniei!

Oficial Media - PROGRAM BABEL FAST 2022 - Teatrul Tony Bulandra Târgoviște
Oficial Media – PROGRAM BABEL FAST 2022 – Teatrul Tony Bulandra Târgoviște

 

PROGRAM BABEL X

10 – 19 iunie 2022

 

 

VINERI, 10 iunie

17:00 Cinematograf Independența, The Third Reich (Al treilea regat), regia: Romeo Castellucci, Societas Raffaelo Sanzio, Cesena, Italia; 50 min.

18:00 Cinematograf Independența, Deschiderea oficială a Babel X

18:30 Foaier Cinematograf Independența, Vernisajal Salonului de Artă Babel, artist plastic – maestru sticlar Ion Tămâian; 30 min.

19:30 Cinematograf Independența, The Third Reich (Al treilea regat), regia: Romeo Castellucci, Societas Raffaelo Sanzio, Cesena, Italia; 50 min.

21:00 Piața Mihai Viteazul, Ooups!, mișcarea scenică: Jordi L. Vidal, Jordi L. Vidal Company, Bruxelles, Belgia;55 min.

22:00Parcul Chindia (Teatrul de Vară) – Calea Domnească – Bulevardul Mircea cel Bătrân – Bulevardul Carol I – Teatrul Tony Bulandra, ParadaLet`s Babel up this town!; 1h

23:00 Clubul Fiord, Clubul Festivalului

 

SÂMBĂTĂ, 11 iunie

11:00Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00 Piața Mihai Viteazul, Teatrul la cutie, happening teatral pentru copii, Teatrul Tony BulandraTârgoviște; 1h

12:00 Sala Oglinzilor, Metoda de acțiune prin studiu în crearea rolului după K. Stanislavski, workshop Dumitru Acriș; 2h 45min.

15:00 Sala Studio TTB, Workshop de body percussion & beat-boxing, Jordi L. Vidal Company, Bruxelles, Belgia; 3h

16:00 Centrul Vechi, Let`s Babel up this town!, happening muzical cu Cvartetul Babel; 50 min.

17:00Cinematograf Independența, The Third Reich (Al treilea regat), regia: Romeo Castellucci, Societas Raffaelo Sanzio, Cesena, Italia; 50 min.

18:00 Foaier TTB, Vernisaj al Salonului de Artă Babel cu artist plastic – pictor Carmen Olteanu; 30 min.

18:30 Cinematograf Independența, The Third Reich (Al treilea regat), regia: Romeo Castellucci, Societas Raffaelo Sanzio, Cesena, Italia; 50 min.

19:00Sala Mare TTB, Evita – Tango, un spectacol de Mc Ranin, Teatrul Tony BulandraTârgoviște, România; 2h (fără pauză)

20:30 Cinematograf Independența, Theatron (un documentar despre Romeo Castellucci), regia: Giulio Boato; 55 min.

21:30 Piața Mihai Viteazul, Barbarossa Samba Group, spectacol de percuție interactiv itinerant, România; 45 min.

23:00 Clubul Fiord, Clubul Festivalului

 

DUMINICĂ, 12 iunie

11:00Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00 Piața Mihai Viteazul, Teatrul la cutie, happening teatral pentru copii, Teatrul Tony Bulandra Târgoviște; 1h

12:00Sala Oglinzilor, Metoda de acțiune prin studiu în crearea rolului după K. Stanislavski, workshop Dumitru Acriș; 3h

16:00 Foaier TTB, Florica Ichim și istoria unui proiect cultural unic – revista Teatrul azi, comemorare și lansare de carte susținute de Ioana Anghel și Irina Zlotea; 1h

17:00 Sala Studio TTB, Beckett, Facultatea de Teatru și Film, Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca, România; 1h

17:30 Centrul Vechi, Let`s Babel up this town!, happening muzical cu Cvartetul Babel; 50 min.

18:00 Foaier TTB, Vernisajal Salonului de Artă Babel, sculptor Decebal Crăciun; 20 min.

18:30 Foaier Cinematograf Independența, Tegument de Radu Dinulescu, lansare de carte, moderator prof. Ionuț Cristache; 30min.

19:00 Cinematograf Independența, Lumea e bine făcută – Partea a 2-a Europa, regia: Tudor Chirilă, film documentar de lung-metraj; 1h 15 min.

20:00 Piața Mihai Viteazul, Ooups!, mișcarea scenică: Jordi L. Vidal, Jordi L. Vidal Company, Bruxelles, Belgia; 55 min.

20:30 Sala Mare TTB, San Chak: Viața și povestea de dragoste a lui Sin Chae HO, regia: Sunduck Han, Compania de Teatru Profesionist „Sae Buyk”, Daejeon, Coreea de Sud; 1h 30 min.

21:30 Piața Mihai Viteazul, Incomica, Eccentrici Dadarò, regia: primul spectator Mario Gumina, Caronno Pertusella, Italia; 50 min.

23:00 Clubul Fiord, Clubul Festivalului

 

LUNI, 13 iunie

11:00Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00Sala Oglinzilor, Metoda de acțiune prin studiu în crearea rolului după K. Stanislavski, workshop Dumitru Acriș; 3h

16:00Foaier TTB, Teatrul post-pandemic, prelegere susținută de JeungWoo Son, profesor la Universitatea Kyonggi din Seul, Președinte al Korean Theatre Association, Coreea de Sud; 1h 30min.

19:00 Foaier TTB, Vernisaj al Salonului de Artă Babel cu artist plastic – pictor Carmen Olteanu. Cu participarea Domnului Lucian Romașcanu, Ministru al Culturii; 30 min.

19:30 Foaier TTB, O seară la Rialto de Alexander Hausvater, publicată de Editura Integral, 2022, lansare de carte în prezența autorului și a editorului; 1h

19:00 Piața Mihai Viteazul, Glossolalia, regia colectivă, Performing Arts Studio Scotland (PASS) at Edinburgh College, Scoția; 45 min.

20:00Sala Mare TTB, Crimă și pedeapsă, regia: Dumitru Acriș, Teatrul Tony BulandraTârgoviște, România; 1h 45 min.

23:00 Clubul Fiord, Clubul Festivalului

 

MARȚI, 14 iunie

11:00Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Identitatea structurii artistice și rezolvarea blocajelor profesionale, atelier de actorie susținut de conf.univ.dr. Paul Chiribuță; 3h

18:00 Sala Studio TTB, #nuEu, regia: Casandra Topologeanu, Teatrul Tony BulandraTârgoviște, România; 1h

19:30 Piața Mihai Viteazul, Made of stone (Făcut din piatră), Scena Kalejdoskop, Cracovia, Polonia; 45 min.

20:30Casa Sindicatelor, Casa, regia: Dumitru Acriș, Teatrul Național Satiricus, Chișinău, Republica Moldova; 2h (fără pauză)

23:00 Clubul Fiord, Clubul Festivalului

 

MIERCURI, 15 iunie

11:00Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Identitatea structurii artistice și rezolvarea blocajelor profesionale, atelier de actorie susținut de conf.univ.dr. Paul Chiribuță; 3h

16:30 Sala Studio TTB, Fall again, fly better (Cazi din nou, zbori mai bine), regia: Vidyanidhee Vanarase (Prasad), IAPAR, India; 1h

18:00Sala Mare TTB, Don Juan, regia: Mc Ranin, Teatrul de Vest Reșița, România; 1h 40 min. (fără pauză)

20:30 Piața Mihai Viteazul, Charcoal Burners (Cărbunarii), Scena Kalejdoskop, Cracovia, Polonia; 45 min.

23:00 Clubul Fiord, Clubul Festivalului

 

JOI, 16 iunie

11:00Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Identitatea structurii artistice și rezolvarea blocajelor profesionale, atelier de actorie susținut de conf.univ.dr. Paul Chiribuță; 3h

16:00Sala Mare TTB, Is God a Taoist?, regia: Vidyanidhee Vanarase (Prasad), IAPAR, India; 45 min.

17:30 Sala Studio TTB, Kassandra, regia: Despoina Sarafeidou și Evangelia Andritsanou, Compania de Teatru 1+1=1, Atena, Grecia; 1h

17:30 Piața Mihai Viteazul, Glossolalia, regia colectivă, Performing Arts Studio Scotland (PASS) at Edinburgh College, Scoția; 45 min.

19:00 Casa Sindicatelor, Moartealui Ipu, Teatrul Dramatic„I.D. Sîrbu”Petroșani, România; 2h 20 min. (fără pauză)

21:30 Piața Mihai Viteazul, T&S Duel, regia: Sadouki Abdessamed, Knight of Stage Association, Adrar Algeria; 50 min.

23:00 Clubul Fiord, Clubul Festivalului

 

VINERI, 17 iunie

11:00Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00Sala Oglinzilor, Starting Points – Adventures in Devising Theatre, workshop susținut de profesorul Scott Johnston, Edinburgh College, Scoția; 3h

16:00 Sala Studio TTB, Darwin, regia: Vidyanidhee Vanarase (Prasad), IAPAR, India; 1h 15 min.

18:00 Sala Mare TTB, HeimatLost (Pierdut de casă), regia: Serkan Salihoğlu, Çaglar YiğitoğullarıProject, Germania, Turcia; 55 min.

19:30 Casa Sindicatelor, The Lament of the Queen (Plânsul reginei), regia:Kuandyk Kasymov, Raimbek Seitmetov Turkestan Music and Drama Theater, Kazahstan, 1h 15 min.

21:30 Piața Mihai Viteazul, Eurydice, regia: Paweł Szkotak, Teatr Biuro Podróży, Poznań, Polonia; 1h

23:00 Clubul Fiord, Clubul Festivalului

 

SÂMBĂTĂ, 18 iunie

11:00Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00 Piața Mihai Viteazul, Teatrul la cutie, happening teatral pentru copii, Teatrul Tony Bulandra Târgoviște; 1h

12:00Sala Oglinzilor, Starting Points – Adventures in Devising Theatre, workshop susținut de profesorul Scott Johnston, Edinburgh College, Scoția; 3h

16:00 Centrul Vechi, Let`s Babel up this town!, happening muzical cu Cvartetul Babel; 50 min.

18:00 Sala Mare TTB, Antigona, regia: Okbaoui Cheikh, Knight of Stage Association, Adrar Algeria;1h 30min.

20:00Casa Sindicatelor, Romeo și Julieta, regia: Hugo Wolff, Compania de Teatru Dans Microbis, Sibiu, România; 1h

21:00 Piața Mihai Viteazul, Kaspar, regia: Paweł Szkotak, Teatr Biuro Podróży, Poznań, Polonia; 50 min.

23:00 Clubul Fiord, Clubul Festivalului

 

 

DUMINICĂ, 19 iunie

11:00Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00 Piața Mihai Viteazul, Teatrul la cutie, happening teatral pentru copii, Teatrul Tony Bulandra Târgoviște; 1h

12:00Sala Oglinzilor, Starting Points – Adventures in Devising Theatre, workshop susținut de profesorul Scott Johnston, Edinburgh College, Scoția; 3h

15:00 Centrul Vechi, Let`s Babel up this town!, happening muzical cu Cvartetul Babel; 50 min.

16:00 Cinematograf Independența, Manifest FILM, regia: Cornel Mihalache; 50 min.

18:00 Casa Sindicatelor, Doamna Escobar, un spectacol de și cu Ana Maria Carablais, Teatrul Tony Bulandra Târgoviște, România; 1h

19:30Sala Mare TTB, Richard III, regia: Emmanuel Ray, Théâtre en Pièces, Chartres, Franța; 1h 40 min.

21:10Sala Mare TTB,Închiderea festivalului; 30 min.

21:30 Piața Mihai Viteazul, Let`s Babel up this town!, happening interactiv; 1h

23:00 Clubul Fiord, Clubul Festivalului

Distribuie acest articol Oficial Media
Share