25/11/2020

Rezultatele Celei de-a LII-a ediţie a Festivalului – Concurs de Literatură „Moştenirea Văcăreştilor”, desfăşurată online

Cea de-a LII-a ediţie a Festivalului – Concurs de Literatură „Moştenirea Văcăreştilor”, desfăşurată online,  a ajuns la final.

În organizarea Consiliului Judeţean Dâmboviţa, prin Centrul Judeţean de Cultură Dâmboviţa, împreună cu Societatea Scriitorilor Târgovişteni, Biblioteca Judeţeană „I. H. Rădulescu”, Complexul Naţional Muzeal „Curtea Domnească” şi cu sprijinul Uniunii Scriitorilor din România, ediţia de anul acesta a avut un număr de 75 lucrări înscrise la cele 4 secţiuni, cu participanţi provenind din Gorj, Bihor, Bucureşti, Dâmboviţa, Călăraşi, Olt, Teleorman, Bacău, Braşov, Constanţa, Iaşi, Cluj, Chişinău.

În urma jurizării, câştigătorii sunt:

TROFEUL Concursului Naţional de Literatură „Moştenirea Văcăreştilor”, ediţia a LII-a  – Lucian Băleanu- Chişinău, Republica Moldova

Secţiunea Poezie

Premiul Naţional pentru PoezieClaudiu Nicolae Șimonațioraș Geoagiu, judeţul Hunedoara

Premiul II – Olaru Neguș Elena oraș Medgidia, județul Constanța

Premiul III – Bobe Daniela Serina oraș Medgidia, județul Constanța

Menţiune – Gheorghiță Irina Mihaela oraș Medgidia, județul Constanța

 

Premiul Revistei Litere – Dumitrache Claudiu oraș Titu, județul Dâmbovița

 

Premiul Revistei Bucureştiul Literar şi Artistic – Rîndașu Sorina oraș Salcea,

judeţul Suceava

Premiul Revistei Armonia – Borcan Cristian municipiul Călărași, județul Călărași

 

Premiul Revistei Climate Literare – Bucur Gabriela Ioana oraș Găești,  județul Dâmbovița

Premiul Revistei Impact – Fărcaș Maria – Andreea municipiul Cluj – Napoca, județul Cluj

Secţiunea Proză

Premiul Naţional pentru Proză – Gligor Amalia municipiul Cluj – Napoca, județul Cluj

Premiul II – Tiron Laura comuna Umbrărești, judeţul Galați

Premiul III – Brașoavă Dana Ștefania municipiul Târgu Jiu, județul Gorj

Menţiune – Jumbei Nicole municipiul Cluj – Napoca, județul Cluj

 

Premiul “Mircea Horia Simionescu” – Stoica Bianca Cristina București

Premiul Revistei Eroica – Ionică Cristina municipiul Caransebeș, județul Caraș-Severin

Premiul Revistei Litere – Dogaru Magda Ilinca Chișinău, Republica Moldova

Secţiunea Teatru

Premiul Naţional pentru Teatru – Borzin AureliaChișinău, Republica Moldova

Premiul II – Ababei Petru Tudor Drochia, Republica Moldova

Premiul III – Oleacu Artiom Chișinău, Republica Moldova

Menţiune – Preda Beatrice Cristina București

 

Premiul Revistei Viaţa Basarabiei – Stoica Bianca Cristina București

Secţiunea Eseu

Premiul Naţional pentru Eseu – nu se acordă

Premiul II – nu se acordă

Premiul III – Negoiță Mara Florina municipiul Sfântu Gheorghe, județul Covasna

Menţiune – nu se acordă

 

Premiul Bibliotecii Județene “I. H. Rădulescu” Dâmbovița – Soltan Andreea Chișinău, Republica Moldova

Felicităm tinerii creatori pentru eforturile şi dăruirea lor şi adresăm mulţumiri tuturor celor care au contribuit la buna desfăşurare a celui mai longeviv festival – concurs de literatură din ţară.

 

Compartimentul Comunicare al

Centrului Judeţean de Cultură Dâmboviţa

 

 

,  a ajuns la final.

În organizarea Consiliului Judeţean Dâmboviţa, prin Centrul Judeţean de Cultură Dâmboviţa, împreună cu Societatea Scriitorilor Târgovişteni, Biblioteca Judeţeană „I. H. Rădulescu”, Complexul Naţional Muzeal „Curtea Domnească” şi cu sprijinul Uniunii Scriitorilor din România, ediţia de anul acesta a avut un număr de 75 lucrări înscrise la cele 4 secţiuni, cu participanţi provenind din Gorj, Bihor, Bucureşti, Dâmboviţa, Călăraşi, Olt, Teleorman, Bacău, Braşov, Constanţa, Iaşi, Cluj, Chişinău.

În urma jurizării, câştigătorii sunt:

TROFEUL Concursului Naţional de Literatură „Moştenirea Văcăreştilor”, ediţia a LII-a  – Lucian Băleanu- Chişinău, Republica Moldova

Secţiunea Poezie

Premiul Naţional pentru PoezieClaudiu Nicolae Șimonațioraș Geoagiu, judeţul Hunedoara

Premiul II – Olaru Neguș Elena oraș Medgidia, județul Constanța

Premiul III – Bobe Daniela Serina oraș Medgidia, județul Constanța

Menţiune – Gheorghiță Irina Mihaela oraș Medgidia, județul Constanța

 

Premiul Revistei Litere – Dumitrache Claudiu oraș Titu, județul Dâmbovița

 

Premiul Revistei Bucureştiul Literar şi Artistic – Rîndașu Sorina oraș Salcea,

judeţul Suceava

 

Premiul Revistei Armonia – Borcan Cristian municipiul Călărași, județul Călărași

 

Premiul Revistei Climate Literare – Bucur Gabriela Ioana oraș Găești,  județul Dâmbovița

Premiul Revistei Impact – Fărcaș Maria – Andreea municipiul Cluj – Napoca, județul Cluj

Secţiunea Proză

Premiul Naţional pentru Proză – Gligor Amalia municipiul Cluj – Napoca, județul Cluj

Premiul II – Tiron Laura comuna Umbrărești, judeţul Galați

Premiul III – Brașoavă Dana Ștefania municipiul Târgu Jiu, județul Gorj

Menţiune – Jumbei Nicole municipiul Cluj – Napoca, județul Cluj

 

Premiul “Mircea Horia Simionescu” – Stoica Bianca Cristina București

Premiul Revistei Eroica – Ionică Cristina municipiul Caransebeș, județul Caraș-Severin

Premiul Revistei Litere – Dogaru Magda Ilinca Chișinău, Republica Moldova

Secţiunea Teatru

Premiul Naţional pentru Teatru – Borzin AureliaChișinău, Republica Moldova

Premiul II – Ababei Petru Tudor Drochia, Republica Moldova

Premiul III – Oleacu Artiom Chișinău, Republica Moldova

Menţiune – Preda Beatrice Cristina București

 

Premiul Revistei Viaţa Basarabiei – Stoica Bianca Cristina București

Secţiunea Eseu

Premiul Naţional pentru Eseu – nu se acordă

Premiul II – nu se acordă

Premiul III – Negoiță Mara Florina municipiul Sfântu Gheorghe, județul Covasna

Menţiune – nu se acordă

 

Premiul Bibliotecii Județene “I. H. Rădulescu” Dâmbovița – Soltan Andreea Chișinău, Republica Moldova

Felicităm tinerii creatori pentru eforturile şi dăruirea lor şi adresăm mulţumiri tuturor celor care au contribuit la buna desfăşurare a celui mai longeviv festival – concurs de literatură din ţară.

 

Compartimentul Comunicare al

Centrului Judeţean de Cultură Dâmboviţa

 

 

Distribuie acest articol Oficial Media
Share