Oficial Media

Știri din Târgoviște, Dâmbovița, România.

S-a activat Mecanismul de Protecție Civilă al UE

În urma ploilor abundente și a inundațiilor ulterioare care au afectat puternic Salina Praid din România, autoritățile române au activat Mecanismul de Protecție Civilă EU, solicitând experți specializați în mecanica rocilor și mine de sare.

O echipă de opt experți din Germania, Ungaria, Olanda și Spania va fi desfășurată timp de o săptămână,  pentru a ajuta la analiza situației la fața locului. ERCC a fost în contact constant cu autoritățile române de la începutul stării de urgență și rămâne disponibilă pentru a mobiliza asistență suplimentară, dacă este necesar.

Mecanismul de Protecție C ivilă al UE coordonează la nivelul UE răspunsul la dezastrele naturale și la cele provocate de om.

Obiectivele sale sunt: să promoveze cooperarea între autoritățile naționale de protecție civilă; să sporească gradul de sensibilizare și pregătire a populației în ceea ce privește dezastrele; să permită acordarea unei asistențe coordonate, eficace și rapide populațiilor afectate.

Pe lângă cele 27 de țări din UE, la mecanism participă anumite țări din afara UE: Albania, Bosnia și Herțegovina, Islanda, Muntenegru, Macedonia de Nord, Norvegia, Serbia, Turcia și Ucraina.

 

Distribuie acest articol Oficial Media
Share