În urma articolelor apărute în mass-media referitoare la exceptarea măsurii de carantină pentru persoanele care, la revenirea în țară, prezintă buletin de analiză negativ pentru infecția cu virusul SARS CoV-2, menționăm faptul că Direcția de Sănătate Publică a Județului Timiș nu are certitudinea acestor afirmații și din ancheta efectuată, până la aceasta dată, nu există dovada că vreun angajat din cadrul instituției a dat informații eronate. Se fac în continuare cercetări în acest sens. Precizăm că nu a fost înregistrată nici o solicitare scrisă referitoare la acest aspect.
În condițiile în care Metodologia de supraveghere a COVID-19 elaborată de Institutul Național de Sănătate Publică impune măsura carantinării tuturor persoanelor care intra pe teritoriul României din zona roșie: “Atitudinea faţă de persoanele care sosesc din zona ROŞIE, menţionaă în “Lista regiunilor şi localităţilor din zona roşie şi zona galbenă cu transmitere a COVID19”: http://www.cnscbt.ro/index.php/ncov:
Aceste persoane vor fi carantinate imediat dupa sosirea în Romania, timp de 14 zile de la intrarea in ţară, în spaţiile special destinate în acest scop”, existența unui buletin de analiză cu rezultat negativ pentru infecția cu virusul SARS CoV-2, nu anulează această prevedere.
Totodată, menționăm faptul că, în conformitate cu prevederile legale în vigoare, îmbarcarea și debarcarea călătorilor din mijloacele de transport nu revine Direcției de Sănătate Publică a Județului Timiș, rolul acesteia constând în efectuarea triajului epidemiologic a călătorilor și supravegherea stării de sănătate a acestora.
De asemenea, în cursul acestei săptămâni, Inspectorii Serviciului Control în Sănătate Publică din cadrul Direcției de Sănătate Publică a Județului Timiș au continuat verificările în unități de desfacere și au demarat o acțiune în Centrele de Permanență de pe raza județului Timiș. Aceste verificări s-au soldat cu sancționarea unui agent economic cu amendă în valoare de 5.000 lei pentru utilizarea neconformă a produselor biocide de uz uman și a coordonatorului unui Centru de Permanență cu suma de 11.000 lei pentru nerespectarea orarului de funcționare aprobat și utilizarea dispozitivelor medicale cu termen de valabilitate expirat.
Până la această dată, 319 persoane din județul Timiș au fost externate de la Spitalul de Boli Infecţioase și Pneumoftiziologie „Dr.Victor Babeş” Timişoara, 1 persoană de la Spitalului Municipal „Dr. Teodor Andrei” Lugoj și 14 persoane de la Maternitatea Bega, după ce au trecut printr-o dublă testare la interval de 24 de ore, cu rezultat negativ.
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Mario a fost ucis și îngropat de colegii săi din invidie! Crimă produsă cu bestialitate de 3 minori cu vârste de 13 și 15 ani
Compania Pfizer îi cere României 564 de milioane de euro pentru cele 29 de milioane de doze de vaccin pe care nu le-a mai cumpărat
”Iertați-mă, părinte, n-am putut veni azi la Biserică. Am plătit 6 milioane pe pastile.” Drama bătrânilor din România
Apel umanitar de la preotul Damaschin: „Copiii noștri îngheață în case iar noi rămânem fără lemne!”
Un cetățean indian a salvat o fetiță de 5 ani din lacul înghețat din Parcul Romanescu, Craiova
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
SPIRITUALITATE
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Urogynecological Physiotherapy – What It Is and Who It Helps
Inteligența Artificială și reforma sistemului de sănătate, în dezbatere la CCIA Timiș
Cabinele de sauna cu infrarosu: beneficii, functionare si de ce sunt tot mai populare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a publicat lista serviciilor de care beneficiază de la 1 ianuarie 2026 persoanele înscrise în programele naționale de sănătate
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Curs Coafor Acreditat în TÂRGOVIȘTE. Înscrie-te acum și devino Hairstylist profesionist!
Color the Village ajunge în Macedonia!
Hora Unirii în Straja și Pasul Vâlcan