„Securitatea și Sănătatea în Muncă se deprind de pe băncile scolii”. Sub acest slogan, Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmbovița, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean, a derulat, la finalul săptămânii trecute, a XI-a ediție a Concursului Național „Știu și aplic”.
Acest proiect educațional face parte din Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2025.
Devenită deja tradiție, competiția are ca scop promovarea culturii de securitate și sănătate în muncă, în rândul elevilor din învățământul liceal și profesional, contribuind astfel la formarea unei atitudini responsabile și de prevenție încă de pe băncile școlii.
Se urmărește astfel ca, odată deveniți cetățeni activi pe piața muncii, tinerii să înțeleagă importanța respectării reglementărilor în domeniu și să le aplice, pentru evitarea îmbolnăvirilor profesionale și a accidentelor de muncă ce pot avea efecte dramatice.
Asta cu atât mai mult cu cât, statisticile actuale din Uniunea Europeană arată că tinerii lucrători au o rată de accidentare mai mare decât alte categorii de lucrători, din cauza lipsei de informare, a lipsei de experienţă, precum și a lipsei de cunoştinţe în domeniul SSM.

La etapa județeană, desfășurată pe 12 aprilie, la Colegiul Economic „Ion Ghica” din Târgoviște, au participat 44 de liceeni dâmbovițeni de la profilurile profesional,tehnologic – ciclu inferior, tehnologic – ciclu superior, teoretic – ciclu inferior, teoretic – ciclu superior.
Concursul a fost structurat în două probe menite să evalueze atât cunoștințele teoretice, cât și aplicabilitatea practică a noțiunilor în domeniul securității și sănătății în muncă.
Participanții au aflat rezultatele etapei județene și au participat la festivitatea de premiere, în aceeași zi. Cele cinci echipe clasate pe locul I, elevi ai Colegiului Economic „Ion Ghica”, Liceului Teoretic „Petru Cercel”, Liceului Voievodul Mircea și ai Liceului Teoretic „Nicolae Ciorănescu”, vor reprezenta județul Dâmbovița, la etapa națională a concursului, ce se va desfășura în perioada 23–25 mai 2025, la Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” din Iași.

Marius Lixandru
Inspector șef

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Corneliu Ștefan critică OUG privind majorarea taxelor locale
Conformitatea vehiculelor: obținerea copiei conforme și ecusoanelor după infiintarea firmei de ridesharing (Blue, Bolt, Uber)
OFSD Dâmbovița alături de oameni. „Spiritul Crăciunului se simte cel mai bine atunci când îl împărtășești”