Oficial Media

Echipa unui ziar nu este formata doar din redactori, ci mai ales din cititorii săi!

SIMONA e in semifinale!

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Roland Garros după victoria entuziasmantă în faţa cîştigătoarei de la Openul Franţei din 2009, Svetlana Kuzneţova. Românca a cîştigat în două seturi, scor 6-2, 6-2.
Debutul de meci a fost echilibrat, dar după 2-2 în primul set, rusoaica nu a mai avut nici o şansă. Simona a făcut două breakuri pentru un 6-2 categoric. Setul secund a fost asemănător şi Simona s-a dovedit a fi la fel de puternică.
A caştigat tot 6-2 şi a acces în prima semifinală din istorie la Roland Garros.
În semifinale, Simona o va întîlni pe nemţoaica Andrea Petkovic, cea care a trecut astăzi de Sara Errani, scor 6-2, 6-2.
Doar două românce s-au mai calificat în semifinale la Roland Garros, Virginia Ruzici şi Florenţa Mihai.