SIMONA e in sferturi!!!

Simona Halep a întîlnit în această după-amiază primul adversar mai dificil din acest turneu, dar a reuşit s-o învingă pe americanca Sloane Stephens, scor 6-4, 6-3. În sferturi va juca împotriva cîştigătoarei din partida dintre Svetlana Kuzneţova şi Lucie Safarova.
Simona Halep a fost puţin nervoasă, dar a reuşit să se impună în această confruntare cu Stephens. Primul set a fost extrem de echilibrat, iar jucătoarea noastră a reuşit breakul decisiv chiar la 5-4.
Setul secund a fost la fel de încrîncenat şi tot un singur game a făcut diferenţa Simona a cîştigat cu 6-3 şi va evolua în sferturi împotriva cîştigătoarei din partida Kuzneţova – Safarova care se va disputa în această seară.
Simona şi-a egalat şi cea mai bună performanţă la un turneu de Mare Şlem! La Australian Open, la începutul anului, Halep a acces în sferturi, acolo unde a pierdut în faţa Dominikăi Cibulkova.
Ultima jucătoare din România care a atins faza sferturilor de finală la Roland Garros a fost Sorana Cîrstea, în 2009, cînd a fost eliminată de Samantha Stosur.

sursa: gsp.ro