Oficial Media

Echipa unui ziar nu este formata doar din redactori, ci mai ales din cititorii săi!

Simona Halep a fost desemnată a doua jucătoare a lumii în ierarhia punctelor câştigate pe zgură

Halep-Roma

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, clasată pe locul şase în ierarhia WTA, a fost desemnată, miercuri, a doua jucătoare din circuit, în momentul actual, cu cele mai multe puncte câştigate pe zgură, conform site-ului wtatennis.com citat de mediafax.ro.

Turneul de la Roland Garros, dotat cu premii totale în valoare de peste 32 de milioane de dolari, organizat la Paris în perioada 22 mai – 5 iunie, va alinia la start cel puţin patru românce aflate pe tabloul principal. Simona Halep, Irina Begu, Monica Niculescu şi Alexandra Dulgheru. În încercarea de a găsi jucătoarele “specialiste” pe zgură, suprafaţa pe care se dispută turneul, oficialii WTA au alcătuit un clasament în care Simona Halep se află pe locul doi, după liderul mondial Serena Williams.

Constănţeanca de 24 de ani a câştigat turneul de la Roland Garros pe perioada junioratului, în anul 2008, după o finală cu o altă româncă, Elena Bogdan.