Cele 44 de autobuze electrice Karsan, achiziționate de Primăria Timișoara prin Programul Operațional Regional, vor fi protejate prin asigurare CASCO începând cu data de 1 octombrie 2025. Contractul are o valoare de 324.500 lei, exclusiv TVA, și a fost atribuit prin licitație publică, pentru o perioadă de un an.
Dorim, prin această măsură, să arătăm grija Societății de Transport Public Timișoara față de investițiile orașului și să oferim timișorenilor certitudinea că aceste vehicule vor rămâne mereu la dispoziția lor.
Vorbim despre o flotă de mare valoare, parte din cea mai modernă etapă de dezvoltare a transportului public din Timișoara. Prin CASCO, fiecare autobuz este acoperit integral în caz de incident, ceea ce înseamnă că protejăm bugetul STPT și, implicit, banii timișorenilor investiți în transportul public.
Florin Petolea, directorul Societății de Transport Public Timișoara: „Asigurarea CASCO pentru autobuzele electrice Karsan este o măsură firească și necesară, prin care protejăm investițiile publice și susținem un transport sigur și modern pentru timișoreni.”
Cele 44 de autobuze electrice Karsan sunt deja parte din viața de zi cu zi a Timișoarei și marchează o etapă importantă în modernizarea transportului public. Vom continua să protejăm și să valorificăm aceste investiții, pentru ca timișorenii să se bucure de un serviciu sigur, sustenabil și de încredere.
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
Protest cu 20.000 de oameni la București. ”Nu avem cu ce trăi! Jos Guvernul! Să vă fie rușine!”
Cum obțin instituțiile bani de la populație. Marketing pentru fericire
Analistul Adrian Negrescu: „Tot mai mulți oameni vor fi nevoiți să renunțe la locuințele lor”
Taxa pe proprietate poate fi considerată ABUZIVĂ? Ce răspunde avocatul Minoi Marian
Nu este reforma, este expropriere fiscală mascată!
SPIRITUALITATE
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Cabinele de sauna cu infrarosu: beneficii, functionare si de ce sunt tot mai populare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a publicat lista serviciilor de care beneficiază de la 1 ianuarie 2026 persoanele înscrise în programele naționale de sănătate
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
E timpul să arătăm solidaritate pentru un copil care are dreptul la viață!
Uleiul de morcov — soare lichid pentru piele și suflet
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
Concursul Național de Interpretare Instrumentală SONOART și Masterclass de pian cu Sabina Oprea
Conducerea Consiliului Județean Dâmbovița, discuții privind proiectele județului și noile finanțări europene