„Să vă revăd aici, mă face să mă simt alături de actorii mei. Mi-a fost dor de spectacolul meu și de voi. Simt că am venit acasă” – le-a spus, aseară, celebrul regizor lituanian Oskaras Koršunovas actorilor Teatrului Național „Mihai Eminescu” din Timișoara, reuniți pe scena Teatrului Național din București (TNB) la repetiția care precede reprezentația cu spectacolul EXOD. Spectacolul închide, în această seară, Festivalul Național de Teatru (FNT).

Cele aproape 1.000 de locuri ale Sălii „Ion Caramitru” a TNB s-au epuizat încă de săptămâna trecută, în așteptarea poveștii lui Ben și a dezrădăcinaților lumii. O dată emigrant, mereu emigrant – EXOD este un spectacol-fluviu care poartă în el timpul, spațiul, realitatea și imaginația, vieți rătăcite și speranță.

EXOD este unul dintre cele mai solide produse culturale ale orașului – Capitală Europeană a Culturii, fiind premiera pe care Teatrul Naţional din Timișoara a creat-o pentru Timișoara 2023 alături de Oskaras Koršunovas, dramaturgul Marius Ivaškevičius și echipa Teatrului Național din Timișoara, în frunte cu cei doi protagoniști, actorii Ion Rizea și Marin Lupanciuc. Li se alătură în distribuție Cătălin Ursu, Flavia Giurgiu, Ionuț Iova, Cristina Rotaru Chiperi, Matei Chioariu, Alexandru Romescu, Oana Iovița, Darius Zet, Oana Antonovici, Alexandru Negrea, Teodor Cauș, Vlad Vajdovici, Otniel Floruț, Mirela Puia, Cristian Szekeres, Roberta Popa, Daniela Bostan, Costa Tovarnisky, Răzvan Săbiescu, Sabine Oschanitzky, Iulia Ioana, Rareș Rusan, Tania Ionescu & The Bandits. Decoruri – Gintaras Makarevičius, costume – Corina Grămoșteanu, light design – Eugenijus Sabaliauskas, muzica – The Bandits.
Selecționarea spectacolului EXOD în FNT demonstrează încă o dată prestanța și relevanța Teatrului Național din Timișoara în spectacologia românească și, în egală măsură, prin vectorii săi de direcție, în societate.
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Mario a fost ucis și îngropat de colegii săi din invidie! Crimă produsă cu bestialitate de 3 minori cu vârste de 13 și 15 ani
Compania Pfizer îi cere României 564 de milioane de euro pentru cele 29 de milioane de doze de vaccin pe care nu le-a mai cumpărat
”Iertați-mă, părinte, n-am putut veni azi la Biserică. Am plătit 6 milioane pe pastile.” Drama bătrânilor din România
Apel umanitar de la preotul Damaschin: „Copiii noștri îngheață în case iar noi rămânem fără lemne!”
Un cetățean indian a salvat o fetiță de 5 ani din lacul înghețat din Parcul Romanescu, Craiova
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
SPIRITUALITATE
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Urogynecological Physiotherapy – What It Is and Who It Helps
Inteligența Artificială și reforma sistemului de sănătate, în dezbatere la CCIA Timiș
Cabinele de sauna cu infrarosu: beneficii, functionare si de ce sunt tot mai populare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a publicat lista serviciilor de care beneficiază de la 1 ianuarie 2026 persoanele înscrise în programele naționale de sănătate
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Curs Coafor Acreditat în TÂRGOVIȘTE. Înscrie-te acum și devino Hairstylist profesionist!
Color the Village ajunge în Macedonia!
Hora Unirii în Straja și Pasul Vâlcan