Federatia Română de Ciclism, în colaborare cu Agenția Națională pentru Sport și Auchan, organizează Turul României 2024, un eveniment dedicat pasionaților de ciclism. Festivitatea de deschidere a competiției a avut loc aseară, în Piața Unirii.

Startul festiv se va da astăzi din Piața Unirii, începând cu orele 12:50 – 13:10. În acest interval de timp, circulația va fi închisă pe traseul Piața Unirii – Bulevardul Iuliu Maniu – Calea Zarandului – Ieșire din oraș pe DN76 (Șoimuș). Deplasarea se va face în grup compact, în regim de paradă la o viteză de sub 30 de km/h. Turul României se va desfăşura anul acesta între 14 şi 18 august, pe un traseu de peste 750 de km.
Cele cinci etape vor străbate zone dintre cele mai pitorești ale României, urmând să se încheie cu un circuit la Bucureşti, pe 18 august.
Printre zonele și obiectivele turistice pe care le va străbate plutonul de rutieri se numără Cetățile Deva și Alba Carolina, stațiunea turistică Păltiniș, Curtea Domnească din Târgoviște, Turnul Chindiei etc.
Programul cursei:
– Etapa 1 (14 august): Start Deva – Vinţu de Jos – Sebeş – Vinţu de Jos – Alba Iulia
– Etapa a 2-a (15 august): Alba Iulia – Câlnic – Miercurea Sibiului – Gura Râului – Păltiniş
– Etapa a 3-a (16 august): Sibiu – Agnita – Cârţa – Sâmbăta de Sus – Poiana Mărului – Cristian
– Etapa a 4-a (17 august): Târgovişte – Moreni – Valea Lunga – Proviţa de Sus- Pucioasa – Vulcana Băi – Voineşti – Târgovişte
Etapa a 5-a (18 august): Circuit Bucureşti

În Mica Buclă, așa cum este supranumită competiția ciclistă, vor lua startul 25 de echipe din 14 țări: Olanda, Germania, Austria, Cehia, Franța, SUA, Kazahstan, Polonia, Italia, Muntenegru, Bulgaria, Ungaria, Croația și, bineînțeles, România.
Și circulația rutieră va fi restricționată temporar pe mai multe sectoare de drum național după um urmează: DN1 în județul Sibiu, DN67C în județul Alba, DN7 în județele Alba, Sibiu și Dâmbovița, DN7C în județele Hunedoara și Sibiu, DN7H în județul Sibiu, DN71 în județul Dâmbovița, DN72 în județul Dâmbovița, DN73A în județul Brașov, DN76 în județul Hunedoara.
Având în vedere faptul că dimensiunea caravanei cicliste se va întinde pe aproximativ un km, circulația se va desfășura restricționat, în regim suveică, fără întreruperea traficului rutier, cu respectarea regulilor de deplasare conform legislației în vigoare.
Țara noastră va fi reprezentată de echipa națională, de două echipe continentale – Mentorise MLMsuperstars și Vini Monzon – Savini Due OMZ, dar și de două echipe de club – Team Novak și Steaua București.

Cei care vor să parcurgă traseul alături de cicliști o pot face urmărind transmisiunea live a cursei: https://turulromaniei.ro/live/, iar rezumatul fiecarei etape va putea fi vizionat pe TVR.
În ultimele patru ediții, Mica Buclă, un eveniment de referință pentru sportul românesc și una dintre competițiile sportive autohtone cu cea mai îndelungată tradiție, a adunat la start peste 400 de cicliști și aproape 70 de echipe din zeci de țări din întreaga lume.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Aurelian Cotinescu: Ce prevede reforma pensiilor magistraților
Aurelian Cotinescu: Plajele nu sunt de vânzare, sunt ale oamenilor
Cum să îți construiești un fond de urgență eficient? Pași și sfaturi practice
Proiecte de reducere a populației lumii – Află cum s-ar putea realiza
Trump se teme de scurgerea de informatii – spioni la nivel inalt
Șapte lucruri pe care nu le știi despre păstrarea unui război – Visul afaceriștilor
SPIRITUALITATE
Calugarul Simeon de pe muntele Athos, sfaturi pentru pacea sufletului
Sfântul Gherasim, tămăduitor de boli și suferințe
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Importanța formei de administrare pentru absorbția eficientă a vitaminelor
Etapele unui implant dentar – la ce să te aștepți și ce ar trebui să știi?
Sănătatea mintală nu mai poate fi separată de mediul digital iar hiperconectivitatea a devenit o nouă condiție socială
Aurelian Cotinescu – Computer tomograf (CT) și RMN în cadrul Spitalului Orășenesc Găești
CAMPANIA ”VIAȚĂ PENTRU MAREA FAMILIE DE PACIENȚI” ȘI STILUL DE VIAȚĂ SĂNĂTOS
Tema acestui an este : Sănătatea mintală în situații de urgență umanitară
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
NATO testează extinderea Brigăzii Rapide în Europa de Est în timpul exercițiului din toamna anului 2025
Curs Operator Introducere, Prelucrare și Validare Date in Târgoviște
Liderii PSD discută strategia partidului la Târgoviște după Conferința Extraordinară a organizației județene