La timpul în care Sfântul Ilie este așteptat să aducă ploi pe pământ, sâmbătă, 20 iulie, noi o să trecem iar pădurile Făgetului și vă dăm întâlnire la Povergina! În zi de sărbătoare, în jurul Bisericii de lemn arse și alături de comunitatea locală ne vom așeza împreună la masă și vom urma firul lucrurilor care duc la reconstruirea bisericii și la continuarea poveștilor locului.
Și o să aveți ce auzi pentru că Asociația Biserici Înlemnite – cu sprijinul Ordinului Arhitecților din România și The King`s Foundation – continuă lucrările de reconstrucție a biserciii arse și desfășoară acolo Școala de conservare a patrimoniului cultural din lemn – atelierul meșteșugurilor tradiționale 2024.
Meșteri fierari, calfe călătoare, în marea lor generozitate, ajută voluntar la realizarea cuielor manuale, balamalelor și a celorlalte elemente de feronerie de care este nevoie pentru reconstrucție și asta nu e tot. Cinci ateliere cu invitați din diferite colțuri ale pământului au ca scop reconstrucția bisericii arse: atelierul de dulgherie tradițională, unde se va finaliza șarpanta bisericii și se va realiza turnul clopotniță (exterior bisericii); atelierul de tâmplărie, unde se vor reconstitui vechile uși ale bisericii; atelierul de reinterpretare a arhitecturii tradiționale, unde se va realiza o structură pentru depozitarea lemnului ars, rămas în urma incendiului din 2015, care nu s-a mai putut folosi; atelierul de tencuieli tradiționale de pământ, unde se vor testa metode de conservare a unei porțiuni din tencuiala bisericii realizată în anii ”60 și atelierul de fierărie, unde, împreună cu fierarii invitați, se lucrează la forja meșterului Berbeca din Povergina.
Alături de aceștia, Asociația My Banat împreună cu localnicii pun pe masă patrimoniul cultural gastronomic al locului și vă invită să sărbătoriți alături de ei miezul verii. Supă de roșii, papricaș, sarmale în foi de varză dulce și prăjiturile Letiției din Bichigi vor fi pregătite pentru goștile sosite în sat.

Sunteți bine-veniți, deci, sâmbătă, 20 iulie, de la ora 11,00, la Sărbătorile culinare de la Povergina. Un eveniment de cultură gastronomică locală în care sărbătorim vara și roadele sale, unde completăm imaginea satului cu detalii mai puțin știute din bucătăriile localnicilor.
Veți putea culege plante de leac și îl veți putea întâlni pe apicultor pentru ca împreună – așa cum spune tradiția de Sfântul Ilie – să ne bucurăm de miere.
Biserica de lemn din Povergina datează din 1783, iar istoria ridicării ei spune că un localnic pe nume Ion Medescu, găsind o comoară, a hotărât drept mulțumire să ridice o biserică de lemn în cimitirul satului. Distrusă de un incendiu în martie 2015, Biserica din Povergina are hramul “Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” și este, în prezent, monument istoric național.

Școala de vară de la Povergina se desfășoară în perioada 1 mai – 1 noiembrie 2024.
Parteneri sunt Arhiepiscopia Timişoarei, Mitropolia Banatului, Primăria Făget, Facultatea de Arhitectură și Urbanism (FAUT – Facultatea de arhitectură și urbanism timișoara) din cadrul Universității Politehnica Timișoara (U.P.T.), TVR Timisoara, AKADEMIE DER BLIDENDEN KUNSTE – WIEN (Academia Artelor Construite – Viena).
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Mario a fost ucis și îngropat de colegii săi din invidie! Crimă produsă cu bestialitate de 3 minori cu vârste de 13 și 15 ani
Compania Pfizer îi cere României 564 de milioane de euro pentru cele 29 de milioane de doze de vaccin pe care nu le-a mai cumpărat
”Iertați-mă, părinte, n-am putut veni azi la Biserică. Am plătit 6 milioane pe pastile.” Drama bătrânilor din România
Apel umanitar de la preotul Damaschin: „Copiii noștri îngheață în case iar noi rămânem fără lemne!”
Un cetățean indian a salvat o fetiță de 5 ani din lacul înghețat din Parcul Romanescu, Craiova
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
SPIRITUALITATE
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Urogynecological Physiotherapy – What It Is and Who It Helps
Inteligența Artificială și reforma sistemului de sănătate, în dezbatere la CCIA Timiș
Cabinele de sauna cu infrarosu: beneficii, functionare si de ce sunt tot mai populare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a publicat lista serviciilor de care beneficiază de la 1 ianuarie 2026 persoanele înscrise în programele naționale de sănătate
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Ce trebuie să facă un român ca să se salveze în 2026–2030?
Manifestări dedicate Zilei Unirii Principatelor Române, organizate la Târgoviște
Centura Pucioasa–Fieni avansează în procedurile tehnice