Ziua Europei nu este doar o comemorare a unui moment istoric – Declarația Schuman din 1950 – ci și o sărbătoare a păcii, a prieteniei și a identității comune europene. Este un prilej de a reflecta la realizările comunității europene și de a întări spiritul solidarității între oameni și națiuni.
În acest context, Primăria Municipiului Timișoara, prin Casa de Cultură a Municipiului, organizează o serie de evenimente speciale dedicate împlinirii a 75 de ani de la Declarația Schuman. Acestea vor avea loc vineri, 9 mai 2025, în Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe, precum și în perioada 5-8 mai, în școli din câteva cartiere.
Reafirmând, prin aceste manifestări, vocația europeană a Timișoarei și deschiderea către dialog și diversitate, programul cuprinde activități culturale, artistice, sportive și educative pentru toate vârstele, desfășurate în Piața Libertății și Piața Sfântul Gheorghe, precum și pavilioane expoziționale ale consulatelor, care vor aduce mai aproape cetățenilor valorile și oportunitățile europene prin materiale informative, ateliere interactive și demonstrații tematice.
Program Piața Libertății:
10:00 Ceremonia oficială
10:40 Start Crosul Europei
10:45 Recital al fanfarei militare
11:30 Spectacol al Inspectoratului Școlar Județean Timiș
13:00 Demonstrație de judo
13:15 Premiere Crosul Europei
13:30 Demonstrație de dresaj canin
17:00 „Cântând printre stele”, spectacol al Inspectoratului Școlar Județean Timiș
Program Piața Sf. Gheorghe:
11:30 Lecție de educație civică
12:15 „Ariciul”, spectacol pentru copii
19:00 Sandro Machado, Emanuel Cârstea & friends, flashmob
CĂLĂTOR PRINTRE STELE, spectacol pentru adolescenți
În perioada 5-8 mai 2025, spectacolul „Călător printre stele”, în regia Mirelei Puia, revine în școlile din Timișoara.
Producție a Casei de Cultură a Municipiului Timișoara, spectacolul a avut premiera în mai 2022 și este dedicat în special adolescenților, îmbinând educația cu umorul și muzica europeană.
Cu o distribuție formată din Adrian Jivan, Diana Nițu-Chioariu, Matei Chioariu și Marin Lupanciuc, piesa propune o călătorie amuzantă prin diverse țări ale Uniunii Europene, prin ochii unor personaje contemporane – de la studentul hipster, la cuplul tânăr și pretențios. Durata spectacolului este de 45 de minute, iar participarea este gratuită. Un demers artistic care aduce Europa mai aproape de tineri, într-un mod relaxat, creativ și plin de energie.
Program:
Luni, 5 mai 2025 – Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”
Marți, 6 mai 2025 – Școala Gimnazială 24 și Liceul Teoretic W. Shakespeare
Miercuri, 7 Mai 2025 – Liceul Waldorf și Colegiul Național „Ana Aslan”
Joi, 8 Mai 2025 – Colegiul Economic „F.S. Nitti”
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut
DACA TI-A PLĂCUT URMĂREȘTE PAGINA NOASTRA!!
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Mai bine golan decât ong-ist, mai bine patriot decât securist. Românii lui Dan au tot – cei ai lui Simion nu au nimic
Despre bilete la teatru, cruzime și o lume condusă de minți fără suflet – Stigmatizat
Exit-poll alegeri prezidențiale 2025. Primele rezultate ale alegerilor prezidențiale primul tur
Prezență la vot până această oră: Peste 40% dintre români au votat la alegerile din 4 mai
Greva feroviară în Franța: Perturbări majore în transportul public
Românii din Diaspora, mobilizare record la vot. Prezența este dublă față de primul tur din 2024
LIFE STYLE
Prima apariție în România a rasei Bombay și confruntarea istorică tată–fiu Wild Forest’s NORDRI și Wild Forest’s PROSECCO!
Lao Tzu: „Nimeni nu mă poate insulta pentru că eu nu vreau respect”
Ce înseamnă intimitatea, trupuri și haine date jos?
Evoluția relațiilor sociale: cum să ne adaptăm și să prosperăm într-o lume în schimbare
7 afirmații care te ajută să ai mai multă încredere în tine
SPIRITUALITATE
Papa Leon al XIV-lea „va fi un al doilea Papă Francisc”
”Rugaţi-vă mereu pentru că vremurile sunt pline de sminteli! Să nu vă lăsaţi smintiţi de nimic!”
Pierderea incontrolabilă a energiei este blocată printr-o boală
Perspective numerologice pentru luna Mai 2025
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Tinerii care consumă alcool au un risc de 4 ori mai mare de a deveni dependenți de alcool la vârsta adultă
„Faceți tratamentele inhalate accesibile pentru TOȚI”
Investiția într-un viitor sănătos, înseamnă susținerea realizărilor din trecut, în materie de sănătate publică
A demarat campania #GetScreenedEU: Fă-ți timp pentru tine și sănătatea ta!
Ambulatoriu modern la Spitalul Județean de Urgență Deva
Cine ne afectează mai grav sănătatea, obezitatea sau sedentarismul?
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
„Între local și european – 240 de ani de la martirajul lui Horea, Cloșca și Crișan”
ATENȚIE: se lucrează și ziua și noaptea la DN68A
Săptămâna Internațională Erasmus+ la Universitatea Politehnica Timișoara, cu oaspeți din 16 țări