„Într-o societate modernă, este de neconceput dezvoltarea unei vieți spirituale sau chiar a unei vieți economice, sociale normale, fără presă… Presa este un plămân, prin care respiră o națiune” !, spunea Tudor Arghezi
Mai este presa liberă?
Este o întrebare la care , mulți jurnaliști ar trebui să răspundă.
Mulți tac, din păcate, pentru a-și păstra locurile de muncă, iar direcția multora dintre ziare și televiziuni le este dată de indicațiile politice, care subjugă de multe ori libertatea de exprimare.
Unii se bucură că sunt protejați, alții sunt amenințați încă, pentru ceea ce scriu….
Începând cu anul 1991, jurnaliştii din întreaga lume, marchează în data de 20 aprilie, Ziua Internaţională a Presei Libere.
În societatea actuală, mass-media joacă un rol extrem de important în viaţa socială, politică, economică, educativ-culturală şi cotidiană, prezenţa ei activă fiind un factor de influenţă asupra tuturor segmentelor .
O presă liberă este cu adevărat, garant al democraţiei.
O presă liberă face uneori dificilă o guvernare democrată, însă, face întotdeauna imposibilă, dictatura.
În acest context, îmi permit să adresez public, cuvinte de apreciere şi respect pentru cei presa naţională şi în mod special pentru colegii din presa locală, pentru întreaga activitate desfăşurată cu profesionalism şi dăruire în slujba Adevărului, pentru tot ceea ce reprezintă în comunitatea din care facem parte.
LA MULȚI ANI, tuturor colegilor!

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Proiecte de reducere a populației lumii – Află cum s-ar putea realiza
Trump se teme de scurgerea de informatii – spioni la nivel inalt
Șapte lucruri pe care nu le știi despre păstrarea unui război – Visul afaceriștilor
Reacțiile oficialilor ruși la posibila furnizare de rachete Tomahawk Ucrainei – o linie roșie traversată?
Trump autorizează lovituri cu rază lungă de acțiune împotriva Rusiei – o schimbare în strategia SUA față de Ucraina
Un bărbat și două femei din Târgoviște, cercetați pentru punerea în circulație de bancnote falsificate, înșelăciune și tentativă la înșelăciune
SPIRITUALITATE
Calugarul Simeon de pe muntele Athos, sfaturi pentru pacea sufletului
Sfântul Gherasim, tămăduitor de boli și suferințe
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Sfecla roșie – aliatul tău pentru o circulație sangvină sănătoasă
Transparența nu mai este opțională, ci o regulă obligatorie
Beneficiile saunei uscate în confortul căminului tău
Lista aditivilor alimentari recunoscuți ca fiind toxici și interziși în anumite țări
Bunicile noastre și relația cu mâncarea. Cum revenim la esențele simple ale vieții
Cum se pot elimina în mod natural plumbul, mercurul, cadmiul și arsenicul
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Prognoză astrologică pentru luna octombrie 2025
Super Lună plină în Berbec, 7 octombrie – Ies la iveală emoții îngropate și informații ascunse
Proiecte de reducere a populației lumii – Află cum s-ar putea realiza