Comisia Europeană nu și-a făcut datoria de gardian al tratatelor în ceea ce privește drepturile românilor!
Eurodeputatul PUSL, Maria Grapini, membru în grupul S&D, a tras un semnal de alarmă, la Strasbourg, în prezența comisarului european pentru Piață Internă, Thierry Breton, în privința incapacității Comisiei Europene de a-și face datoria de gardian al tratatelor, în ceea ce privește drepturile românilor.
În sprijinul afirmațiilor sale, eurodeputatul Grapini a prezentat trei exemple elocvente în care, cetățenii români sunt discriminați.
Primul exemplu este cel legat de blocarea de către Austria, fără niciun argument juridic, a aderării României la Spațiul Schengen.
“Parlamentul European a votat, de cinci sau șase ori, aderarea României și Bulgariei la Schengen și nu s-a întâmplat nimic. Comisia Europeană este gardianul tratatelor, există temei juridic pentru a acționa și a lua decizii ferme împotriva Austriei care se opune discreționar aderării celor două state la Schengen. Și, iarăși, nu s-a întâmplat nimic. Ce să spunem românilor în campania electorală, pentru a veni la vot la alegerile europarlamentare?”, a punctat, în intervenția sa, Maria Grapini, care a precizat că una dintre devizele cele mai importante ale UE este aceea că toți cetățenii sunt egali.
Al doilea exemplu de discriminare a românilor, susține europarlamentarul PUSL, este cel legat de viza pentru Statele Unite.
“Domnule comisar, tratatul prevede reciprocitate! Dacă SUA nu lasă cetățenii români, membri ai UE, să intre în Statele Unite, Comisia Europeană poate aplica acel punct și acționa în consecință. Și, în al treilea rând, vorbesc de o a treia discriminare, și anume, cea legată de subvențiile acordate fermierilor din România, comparativ cu cele ale altor state!”, a mai spus Maria Grapini
De 16 ani, românii așteaptă tratament egal în UE !!!!!!
Discursul despre Starea Uniunii, pe care președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, l-a susținut astăzi, în fața Parlamentului European, a generat reacția vehementă a europarlamentarului PUSL, Maria Grapini, membru în grupul S&D!
În discursul său, președinta Comisiei Europene a pledat, duplicitar, pentru includerea neîntârziată a României şi Bulgariei în Spaţiul Schengen, apreciind că cele două ţări au luat măsurile potrivite împotriva migraţiei şi se comportă deja ca şi cum ar face parte de facto din spaţiul european de liberă circulaţie.
” Bulgaria și România au arătat că fac parte din spațiul nostru Schengen. Au demonstrat-o. Să le permitem să intre în sfârșit, în spațiul Schengen, fără întârzieri”, a spus președinta CE.
În cadrul unei interpelări scrise, făcută astăzi, eurodeputatul Grapini a criticat faptul că Ursula von der Leyen, deși a prezentat o sinteză a activității din mandatul acesteia, “plin de promisiuni și laude”, nu a spus nimic despre dubla măsură pe care o practică, în calitate de președinte al Comisiei Europene.
“Din păcate, discursul dumneavoastră nu a ajuns la inima românilor din cauza ipocriziei instituționale. Nu puteți lăuda România de bună practică la frontiere și, în același timp, să nu folosiți instrumentele pe care le aveți ca gardian al tratatelor, pentru ca România să fie în spațiul Schengen. Dubla măsură și lipsa de respect practicată, de 16 ani, de UE, față de România, a dus la scăderea încrederii în UE. Românii doresc fapte, nu declarații. De 16 ani, fermierii, transportatorii, românii așteaptă tratament egal în UE și nu vor să fie tratați ca niște cetățeni de mâna a doua. Ați creat pagube economice României și ați contribuit la sărăcirea românilor!”, a punctat Maria Grapini.
În context, eurodeputatul umanist i-a spus, tranșant, Ursulei von der Leyen că dacă dorește să se convingă de realitatea acestor afirmații, să vină în România și să încerce să își facă, anul viitor, campanie electorală și, astfel, va vedea reacția românilor.
“Închei, cerând imperativ ca, până la sfârșitul anului 2023, România să fie acolo unde are dreptul, și anume, în Spațiul Schengen! Altfel, veți contribui la distrugerea proiectului european!”, a conchis revoltată, în interpelarea sa, Maria Grapini.
Comisia Europeană şi Parlamentul European au cerut în repetate rânduri includerea României şi Bulgariei în Schengen, însă decizia este luată în Consiliul European, prin unanimitate.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Cum să îți construiești un fond de urgență eficient? Pași și sfaturi practice
Proiecte de reducere a populației lumii – Află cum s-ar putea realiza
Trump se teme de scurgerea de informatii – spioni la nivel inalt
Șapte lucruri pe care nu le știi despre păstrarea unui război – Visul afaceriștilor
Reacțiile oficialilor ruși la posibila furnizare de rachete Tomahawk Ucrainei – o linie roșie traversată?
Trump autorizează lovituri cu rază lungă de acțiune împotriva Rusiei – o schimbare în strategia SUA față de Ucraina
SPIRITUALITATE
Calugarul Simeon de pe muntele Athos, sfaturi pentru pacea sufletului
Sfântul Gherasim, tămăduitor de boli și suferințe
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Aurelian Cotinescu – Computer tomograf (CT) și RMN în cadrul Spitalului Orășenesc Găești
CAMPANIA ”VIAȚĂ PENTRU MAREA FAMILIE DE PACIENȚI” ȘI STILUL DE VIAȚĂ SĂNĂTOS
Tema acestui an este : Sănătatea mintală în situații de urgență umanitară
Lansarea coaliției „București – HPV Free City”
Top 5 suplimente pentru o digestie sănătoasă
Sfecla roșie – aliatul tău pentru o circulație sangvină sănătoasă
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Senatorul Ciprian Iacob. Când adevărul nu mai încape în tăcere
Delegație italiană în vizită la Dâmbovița. Discuții despre un posibil proiect de cooperare între GAL-uri
338 de locuri de muncă vacante în Dâmbovița. Studii superioare, meserii, muncitori necalificați