Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a încheiat un acord de parteneriat cu Societatea Națională de Cruce Roșie din România (SNCRR) având ca scop promovarea de relații constante în domeniile conexe competențelor proprii fiecărei instituții, intensificarea legăturilor de colaborare reciprocă în acțiunile fiecărei instituții sau în acțiuni comune, precum și în promovarea reciprocă a unei imagini pozitive a celor două instituții, în beneficiul persoanelor vulnerabile, în rândul cărora se află și consumatorii. Scopul principal pentru ANPC, în ceea ce privește oportunitățile oferite de acest acord, îl reprezintă cresterea continuă a nivelului de informare și educare a cetățenilor privind drepturile consumatorilor, fapt care constituie o prioritate pentru instituție.
Un alt avantaj al încheierii acestui parteneriat este diseminarea informațiilor referitoare la modul în care ANPC poate veni în sprijinul apărării drepturilor și intereselor consumatorilor, reglementate prin lege, în cazul în care aceștia traversează dificultăți financiare, unul dintre domeniile de activitate ale instituției fiind reprezentat de educația financiară și insolvența persoanelor fizice.
În acest sens, se vor organiza stagii de practică și instruire la care vor participa voluntarii de la Crucea Roșie, se vor afișa, la sediile SNCRR, informatii utile și se vor distribui pliante referitoare la procedura insolvenței persoanelor fizice, în vederea consilierii gratuite a persoanelor de bună credință care au întârzieri mai mari de 90 de zile la plata diverselor datorii.
Acordul se înscrie în sfera preocupărilor continue ale ANPC de a veni permanent în sprijinul consumatorilor pentru a le proteja drepturile și a le oferi suport în situații complicate pe care aceștia le pot traversa, în limitele prevăzute de lege.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Psiholog: Prăbușirea Omertei sub greutatea acuzațiilor de abuz sexual și psihologic
Ion Duvac, doctor in psihologie își hărțuiește se%ual pacientele: ”Ia dă-ți tu voie să vedem ce-i cu păsărica ta.”
Șefii de spitale ar putea avea salarii mărite cu 40%. Ce prevede noul proiect de lege aflat pe masa Senatului
Românii vor plăti mai mult la sistemul public de pensii începând cu 1 iulie 2026
Cum se schimbă vârsta de pensionare la femei începând din acest an
Văduva lui Gabriel Cotabiță, reținută într-un dosar de proxenetism. Alina Cotabiță promova fetele pe internet
SPIRITUALITATE
Care sunt semnele trezirii spirituale. Schimbări intense la nivelul ADN-ului
Parohia din Bărbăteni- Lupeni inclusă într-un proiect național al BOR
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
CNAS spune STOP practicilor ilegale din Sănătate
Cum îți susții organismul în perioadele solicitante și îți menții echilibrul zilnic
Primul consult ginecologic postpartum: ghid pas cu pas
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
”Prin comunicare și dialog, pot fi identificate soluții concrete pentru îmbunătățirea sistemului de sănătate„
Una din cinci persoane din UE se află expuse riscului de sărăcie sau excluziune socială
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
De joi, traversarea pe Calea București se face doar pe pasarelă. Investiția intră oficial în funcțiune
Prefectul Marian Tănase: Situație fără precedent în Dâmbovița – 70.000 de abonați afectați de întreruperile de curent
A murit cântăreața britanică Scouse Pink. De ce boli a suferit artista